ZOOM, hakerët “bredhin” në platformën më popullore të video konferencave…

0

Zoom, platforma më e popullarizuar për video konferencë ndërkombëtarisht në epokën e punëve telekomunikuese, telekomunikacionit, argëtimit dixhital dhe të gjitha llojeve të komunikimit në internet për shkak të pandemisë, kërkoi falje për problemet e sigurisë deri më tani dhe premtoi se do të përqëndrohet në korrigjimin e tyre. .

Kështu do të ngrejë zhvillimin e karakteristikave të reja për tremujorin e ardhshëm dhe tani do t’i japë përparësi shqetësimeve të përdoruesve për sigurinë e tyre në internet dhe mbrojtjen e të dhënave të tyre personale.

Zoom, i cili po fiton qindra mijëra përdorues të rinj çdo ditë në të gjithë botën, është kritikuar, ndër të tjera, për dërgimin e të dhënave për përdoruesit e Facebook, duke i bërë përdoruesit Mac të prekshëm nga hakerat që mund të bllokojnë mikrofonin dhe kamerën e kompjuterit të përdoruesit (një vërejtje që vjen nga ish-hakeri i Shërbimit Kombëtar të Sigurisë Kombëtare të SHBA-NSA), se ai ka pretenduar se nuk ka një kriptim të plotë nga fillimi në fund, se ai lejon video konferencat me “organizatorët” për të monitoruar pjesëmarrësit.

Në Shtetet e Bashkuara, Administrata Kombëtare e Aeronautikës dhe Hapësirës së SHBA (NASA) ka ndaluar stafin e saj të përdorin Zoom nga shtëpia, dhe Elon Musk ka bërë diçka të ngjashme për punonjësit e Space X.

Në Britani, Kryeministri Boris Johnson është kritikuar për përdorimin e Zoom nga vetë dhe anëtarët e kabinetit të tij për bisedat nga shtëpia.

Ndër të tjera, shpërthimi Zoom ka krijuar fenomenin e ri të “zoombombing”, ku “trolls” dhe përdoruesit e paftuar papritur futen në video konferenca grupore për të bërë komente raciste apo seksiste, zhvishen publikisht para kamerës së tyre, për të treguar materiale pornografike etj. “Kërcimtarët” me qëllim të keq mësojnë rreth konferencave me video kryesisht përmes lidhjeve që qarkullojnë në mediat sociale. Sidoqoftë, përdoruesit e Zoom kanë aftësinë për të mbrojtur bisedat e tyre në internet duke përdorur një fjalëkalim, në mënyrë që jo të gjithë të mund ta shtypin në ekranin e zakonshëm.

Themeluesi dhe CEO Eric Juan, i cili krijoi Zoom në 2011, kërkoi falje në një postim në blog që platforma nuk ishte aq e sigurt sa duhej të ishte dhe premtoi se do të adresonte çdo çështje. Ishte e justifikuar që përdorimi i Zoom i tejkalonte të gjitha pritjet përpara pandemisë së koronavirusit, pasi ishte “lansuar brenda natës”. Siç tha ai, “në fund të dhjetorit të kaluar, numri maksimal i përdoruesve të përditshëm, falas dhe me një pajtim, ishte rreth dhjetë milion, ndërsa këtë vit në mars tejkaloi 200 milion”.

Juan pranoi se ndërsa Zoom “punon 24 orë në ditë” për të mbështetur “përmbytjen” e përdoruesve të rinj, “nuk ka menduar deri në pritshmëritë e komunitetit dhe sigurinë dhe privatësinë tonë.” Kjo është arsyeja pse unë ndjehem shumë keq “, tha ai.

Ai theksoi, sipas BBC dhe Guardian, se “ne nuk e imagjinonim kur hartuam platformën që brenda disa javësh çdo person në botë papritmas do të punonte, studionte dhe kishte kontakte sociale nga shtëpia. Sot kemi një gamë shumë më të madhe të përdoruesve që përdorin produktin tonë në mënyra të panumërta, duke na sjellë ballë për ballë me sfidat për të cilat nuk i kishim menduar. “

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.