Virusi ka ulur emetimet në shtatë qytete evropiane

0

Pas koronavirusit, ne do të ngrihemi në një botë të re, kanë argumentuar shumë studiues. Shumëçka ka ndryshuar në ekonomi, prodhim, punë, shëndetësi publike, mjedis, marrëdhënie, në mënyrën se si ne perceptojmë të tashmen dhe të ardhmen. Po dhe jo. Njerëzimi nuk mëson nga gabimet e tij. Kur bota kthehet në normalitet të pjesshëm, ujërat e pastra të Venecias mund të bëhen përsëri të turbullt, ajri transparent i Pekinit është duke u bërë një fenomen i ri, reja e pluhurit që kthehet në qytetet greke. Dhe madje edhe më e mprehtë.

Kufizimet e lidhura me Covid-19 kanë detyruar shumë prej nesh të qëndrojnë në shtëpi. Kjo ka ulur fuqimisht trafikun rrugor dhe aktivitetet ekonomike veçanërisht në qytete dhe zona urbane ku jetojnë shumica e njerëzve. Si pasojë, kjo ka ulur edhe emetimet e dioksidit të karbonit (CO 2 ) të shkaktuara nga njeriu në atmosferë.  

Edhe pse kjo ulje nuk është aq e fortë sa të jetë e dukshme globalisht në atmosferë, në shkallë lokale ndryshimet në emetimet mund të vërehen lehtësisht.

Qytetet evropiane të përfshira në studim janë Bazeli në Zvicër, Berlini në Gjermani, Firence dhe Pesaro në Itali, Helsinki në Finlandë, Heraklion në Greqi dhe London në Mbretërinë e Bashkuar. Madhësia e zvogëlimit ndryshonte për shkak të karakteristikave të zonave të kampionuara dhe rreptësisë së kufizimeve të bllokimit në vend. Në të gjitha qytetet, kishte një lidhje të qartë kohore me kufizimet dhe uljen e emetimeve.

Për vëzhgimet lokale, shkencëtarët përdorin globalisht një teknikë në të cilën shkëmbimi i dioksidit të karbonit midis atmosferës dhe një ekosistemi të veçantë po matet me pajisje të instaluara në kullat që mbulojnë zonën dhe bimësinë e saj. Kjo lejon të shihen ndryshimet në kohë pothuajse reale.

Një studim i kryer në shtatë qytete evropiane nga një ekip ndërkombëtar kërkimi tregoi një ulje të qartë të emetimeve të CO2 gjatë pandemisë të COVID-19. Një nga këto qytete është Heraklion, Kretë, ku është rregjistruar rënia më e lartë (75%). Qytetet e tjera evropiane janë Bazeli (44% dhe 25% ulje), Berlini (8%), Firence (45%) dhe Pesaro (66%) në Itali, Helsinki (40%) dhe London (48). %). 

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.