Viktimat e koronavirusit në Itali mund të jenë më shumë se raportimet

0

Sipas Institucionit Italian të Sigurimeve Shoqërore, Inps, numri i të vdekurve nga epidemia e koronavirusit në vend nuk është 32,000, shifër që raportohet deri më tani, por mendohet se rreth 20,000 njerëz të tjerë mund të kenë vdekur.

Sipas të dhënave të Inps, raporti italian i Mbrojtjes Civile “nuk konsiderohet shumë i vlefshëm” sepse nuk merr parasysh pacientët që vdiqën në shtëpi pa u dërguar në spital, dhe të gjithë ata që nuk i janë nënshtruar testeve diagnostikuese.

Instituti Italian i Sigurimeve Shoqërore vlerëson se 18.971 të tjerë ndoshta do t’i shtohen 32.486 vdekjeve të regjistruara deri më tani. Kjo llogaritje bazohet në të dhënat e të siguruarit që fondacioni ka. Këta janë njerëz që jetuan, për pjesën më të madhe, në Italinë veriore.

Zyrtarët e Inps, megjithatë, lënë hapësirë ​​për rishikimin e këtyre shifrave të reja. Ata besojnë se afro 20,000 njerëz që ata raportojnë se kanë humbur jetët e tyre në koronavirusi, por që disa mund të kenë vdekur edhe për shkak të problemeve të shkaktuara prej saj. Gjendje e jashtëzakonshme, shkaktoi shumë prej tyre, pasi shumë spitale e kishin të vështirë të pranonin qytetarët që vuanin nga sëmundje kronike.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.