Venecia shtyn për në qershor shqyrtimin e projektligjeve…

0

Komisioni i Venecias shtyn për shqyrtim në muajin qershor projektligjin për emërimet në Gjykatën Kushtetuese dhe projektlijgin për Shërbimin e Mediave Audiovizive.

Pas përhapjes së virusit të COVID-19, Byroja e Zgjeruar e Komisionit të Venecias vendosi të mos mbajë seancë plenare të planifikuar në datat 20-21 mars në Venecia, e për këtë arsye disa për cështjeve janë shtyrë për në muajin qershor, por jo të gjitha, pasi Komisioni i Venecias disa projektligje të vendeve si Armenia dhe Moldiavia i ka miruatuar opionionet me procedurë të përshpejtuar.

Kujtojmë që Komisioni i venecias e ka dërguar një opinion parapak për cështjen e emërimeve të Gjykatës Kushtetues edhe përplasjeve të Kuvendit me Presidencën. Interpretimi i Presidentit për Gjykatën Kushtetuese, i arsyeshëm thuhet në raport ndërsa Këshilli i Emërimeve në Drejtësi ka pasur një sërë mangësish deri tek vendimet që Venecia i quan “të diskutueshme” në vitin 2019.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.