Vendet e Vishegradit të interesuara për kthimin e lëvizjes së lirë

0

Udhëheqësit e Gjermanisë dhe të katër vendet e Vishegradit (Hungaria, Republika Czecheke, Sllovakia, Polonia) u takuan dje me telekonferencë dhe vendosën që ishte në interesin e tyre më të mirë për të rikthyer sa më shpejt qarkullimin e lirë. Në veri të Italisë, hapja e kompanive u shoqërua me një lumë ankesash ndaj shërbimit të mbrojtjes së konsumatorit, për shkak të rritjes së çmimeve.

Në Milano, dyqanet, parukierët, kafenetë dhe muzetë tani janë të hapura. Nevoja e blerësve për të “thyer” dyqanet pas krizës, por edhe kostot shtesë të përfshira në përputhje me masat e distancimit shoqëror, kanë çuar në një rritje të çmimeve të disa produkteve, me ekspresin në Milano nga 90 cent në 1 euro. kapuçino nga 1.30 euro në 1.40 euro, duke arritur në 2 euro në zonat më qendrore të qytetit. 

Shërbimi për mbrojtjen e konsumatorit Codacons vlerëson se kostoja shtesë për familje, për shkak të koronavirusit, do të tejkalojë 500 euro, ndërsa shumë italianë kanë mbetur pa të ardhura.

Sa për pushimet verore, italianëve tani u lejohet të udhëtojnë për në Spanjë, e cila kishte ndërprerë fluturimet që nga 9 marsi. Ndërsa faza akute e epidemisë në Spanjë po afrohet, me 28,000 të vdekur deri më tani, qeveria e kryeministrit socialist Pedro Sanchez vazhdon të gëzojë nivele të larta të mbështetjes së popullatës. Mbështetja nuk është në nivelet rekord të prillit (88%), por mbetet ende shumë e lartë, në 75%, sipas barometrit të Qendrës Spanjolle për Kërkime Sociologjike (CIS).

Rënia e valës së parë të pandemisë, megjithatë, nuk zvogëlon nivelet e vigjilencës, pasi konsiderohet jashtëzakonisht e mundshme që në vjeshtë të shfaqet një valë e re.
 

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.