Vdes Hugh Hefner, themeluesi i Playboy

0

Hugh Hefner, themeluesi i revistës ndërkombëtare për të rriturit Playboy, ka vdekur në moshën 91 vjeçare.

Playboy Enterprises tha se ai vdiq në mënyrë paqësore në shtëpi, nga shkaqe natyrore.

Hefner themeloi Playboy në vitin 1953 me 600 dollarë të veta dhe e krijoi revistën në një perandori multimilionësh, argëtuese që në kulmin e viteve 1970 përfshinte shfaqje televizive, një festival xhazi dhe një varg Playboy Clubs, kamarierët e koktelit të cilët mbanin veshët e lepurit në kokë, simboli i Playboy.

Playboy  u bë revista më e shitur e burrave në botë, duke shitur shtatë milionë kopje në muaj në kulmin e saj.

Cooper Hefner, djali i tij, tha se ai do të jetë një mungesë e madhe për të.

Ai u shpreh se ndihet krenar për  jetën e jashtëzakonshme dhe ndikuese të babait të tij si një pionier i mediad dhe kulturorës dhe e quajti atë një avokat për fjalën e lirë, të drejtat civile dhe lirinë seksuale.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.