Vdekjet dhe papunësia në SH.B.A., rriten si koronavirusi…

0

Pandemia e koronavirusit shkaktoi një rekord prej 6.6 milion në numrin e të pa punëve në një javë dhe vrau gati 1.000 Amerikanë në një ditë të vetme, tregojnë të dhënat më të fundit, pasi kriza bëri që zyrtarët të urdhëronin që më shumë se 80% e popullsisë amerikane të qëndrojë në shtëpi.

Numri i amerikanëve që u paraqitën për përfitime nga papunësia javën e kaluar kaloi nivelin e mëparshëm të arritur vetëm një javë më parë, tha qeveria amerikane, pasi masat urgjente për të përfshirë pandeminë frenoi rritjen e ekonominsë.

Florida, Xhorxhia, Mississippi dhe Nevada u thanë njerëzve të qëndrojnë në shtëpi të mërkurën, duke rritur në 39 numrin e shteteve me urdhëra të tilla. Ekspertët e shëndetit publik i quajnë masat një nevojë urgjente, por ekonomistët thonë se ato mund të çojnë në tkurrje ekonomike prej 30 përqind ose më shumë në tremujorin e dytë.

Sikur të mos ishin të mjaftueshme 10 milion amerikanë që humbasin punën e tyre në dy javë, numri i vdekjeve në SHBA u rrit me 950 të Mërkurën në një total prej më shumë se 4.800, duke shënuar ditën e tretë të rritjes.

26,000 amerikanë të tjerë testuan pozitivë për koronavirusin, duke rritur rateve e konfirmuara në 214,000 amerikanë, gati dyfishin e Italisë, sipas një raporti të të dhënave zyrtare të Reuters.

Në nivel global, numri i infeksioneve të konfirmuara u afrua në 1 milion, me gati 49,000 viktima të enjten, të udhëhequr nga Italia me mbi 13,000 të vdekur, sipas Qendrës së Burimeve të Korporatave Johns Hopkins Coronavirus.

Për t’u marrë me numrin në rritje të viktimave, Departamenti i Mbrojtjes i SH.B.A.-së është duke kërkuar të sigurojë deri në 100,000 çanta trupash pasi Agjensia Federale e Menaxhimit të Emergjencave vendosi një urdhër për kaq shumë, një zyrtar i Pentagonit i tha Reuters të mërkurën.

Agjensite funerale në qytetit e Nju Jorkut po zgjasin orët e tyre dhe po djegin trupat natën, me kufomat që grumbullohen aq shpejt, sa zyrtarët e qytetit po shikojnë për varrezat diku tjetër në shtet për dhe për vendet e prehjes së përkohshme.

Shtëpitë funerale dhe drejtorët e varrezave përshkruajnë një rritje të kërkesës të paparë në dekada pasi rastet e COVID-19, sëmundja e frymëmarrjes e shkaktuar nga koronavirusi i ri, tejkaloi 40,000 infeksione në qytet, duke vrarë më shumë se 1.000.

“Ne kemi qenë duke u përgatitur për një skenar të rastit më të keq, i cili fillon të materializohet në shumë mënyra,” tha Mike Lanotte, drejtori ekzekutiv i Shoqatës së Drejtorëve Funeralë të Shtetit në New York.

Task-forca e Shtëpisë së Bardhë në vlerësimin e pandemisë vlerëson se pandemia mund të vrasë nga 100,000 deri 240,000 njerëz edhe nëse urdhërat e bllokimit mbeten në fuqi dhe amerikanët i përmbahen atyre.

Koronavirusi është edhe më vdekjeprurës në New Orleans, i cili ka një vdekje për kokë banori shumë më të lartë sesa në New York City. Mjekët, zyrtarët e shëndetit publik dhe të dhënat e disponueshme thonë se nivelet e larta të obezitetit dhe sëmundjeve të lidhura me Big Easy mund të jenë pjesë e problemit.

“Ne jemi vetëm më të sëmurë,” tha Rebekah Gee, drejtuese e departamentit të shërbimeve të kujdesit shëndetësor të Universitetit Shtetëror të Luizianës.

Përhapja do të përkeqësohet dhe distancimi shoqëror është mënyra e vetme për ta përmbajtur atë, tha Dr. Anthony Fauci, drejtor i Institutit Kombëtar për Alergji dhe Sëmundje Infektive.

“Ne thjesht duhet ta bëjmë atë,” i tha Fauci emisionit NBC të enjten. “Kjo është arma jonë kryesore kundër këtij virusi tani. Ne nuk kemi një vaksinë që mund të përdoret. Kjo është e vetmja gjë që kemi ”.

Një rezervë urgjente e pajisjeve mjekësore të mirëmbajtura nga qeveria amerikane pothuajse ka mbaruar si dhe mjetet mbrojtëse për mjekët dhe infermierët, pasi qeveritarët dhe ofruesit e kujdesit shëndetësor në të gjithë vendin kërkojnë të gjithë për pajisje mbrojtëse dhe pajisjet mjekësore siç janë ventilatorët, të cilat ndihmojnë pacientët COVID-19 të marrin frymë.

New York City, epiqendra e shpërthimit të SH.B.A.-së, ka emëruar ish-komisarin e policisë James O’Neill për të mbikëqyrur zinxhirin e furnizimit mjekësor të qytetit.

Udhëheqësi Demokrat i Senatit të Sh.B.A.-së Chuck Schumer nga Nju Jorku i bëri thirrje Trump të ndiqte padinë dhe të caktojë një komisar kombëtar me përvojë ushtarake për të mbikëqyr prodhimin dhe shpërndarjen e furnizimeve mjekësore.

“Sistemi që administrata ka në vend është i tmerrshëm,” i tha Schumer MSNBC, duke shtuar se ai do t’i dërgonte një letër Trump të enjten.

Senatori tjetër demokrat Dick Durbin i bëri jehonë Schumer, duke i thënë CNBC, “Ne po lypim, përgjërohemi, bëjmë kërkesa në çdo mënyrë, apo formë për të sjellë pajisjet mbrojtëse që na duhen” për shtetin e tij në Illinois.

Trump cicëroi se Nju Jorku ka marrë më shumë ndihma federale se çdo shtet tjetër dhe tha se njeriu që ai e përshkruan si “Cryin ‘Chuck Schumer” dhe zyrtarët lokalë duhet të ndalen së ankuari, duke thënë se ata duhet të ishin furnizuar shumë kohë më parë.

Trump tha gjithashtu në Twitter se 51 aeroplanët e ngarkesave të mëdha me pajisje mjekësore ishin në rrugën e tyre drejt shteteve dhe qeveria federale po “dërgonte sot shumë ventilatorë” pa dhënë detaje.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.