‘Varet nga ne’: si Merkel dhe Macron rivendosën solidaritetin në BE

0

U desh një sallë gjyqi që të nxisë Angela Merkel për të bërë një nga lëvizjet e saj më të guximshme në 15 vjet si kancelarja gjermane, të propozojë fond të madh ndihme në para për ekonomitë më të dobëta të Bashkimit Evropian.

Merkel është tashmë e shqetësuar për të ardhmen e Unionit pasi pandemia e koronavirusit goditi në shkurt Evropën, duke shkaktuar një valë vdekjesh dhe mbyllje të bizneseve.

Por ishte vetë Gjykata Kushtetuese e Gjermanisë ajo që ia dha dorën e fundit, thanë burimet. Vendimi i saj bombë më 5 maj, që sfidoi besimin e BE-së në shpërndarjen e parave të Bankës Qendrore Evropiane (ECB) për të mbajtur në këmbë ekonomitë e anëtarëve të saj më të dobët dhe sigurisht qeverisjen e BE.

Deri atëherë, Merkel kishte kundërshtuar një propozim të Presidentit Francez Emmanuel Macron për një fond të Rimëkëmbjes që do të detyronte, për herë të parë, të 27 vendet anëtare për të mbajtur dhe ndarë borxhin së bashku.

“Fillimisht ata ishin në pozicione krejt të ndryshme,” tha një diplomat i lartë. “Ata rishikuan rrezikun e ndarjes në BE. Por atëherë erdhi vendimi i Gjykatës Kushtetuese dhe Merkel … tha: “Varet nga ne, qeveritë”.

Një seri thirrjesh video midis Merkel dhe Macron çuan në një plan të Komisionit Evropian, ekzekutivi i BE, të huazojë 500 miliardë euro (550 miliardë dollarë) si borxh të përbashkët dhe t’i transferojë në rajone dhe industri të goditura më shumë.

Do të ishte një ndihmë më e lartë për buxhetin e BE-së për 2021-2027, tashmë afër 1 trilion euro.

Diplomatët në Bruksel, Paris dhe Berlin të njohur me diskutimet thanë që Merkel kishte hequr kundërshtimin e gjërë të Gjermanisë për bashkimin e borxhit për të financuar vendet e tjera anëtare, kur u bë e qartë që vetë BE ishte në rrezik.

Udhëheqësit evropian janë dakord se, nëse nuk arrijnë të shpëtojnë ekonomitë tani në rënie, ata rrezikojnë diçka më të keqe se kriza e borxhit 10 vjet më parë, e cila ekspozoi defektet, forcoi euroscepticizmin dhe pothuajse shpërbëu eurozonën.

Borxhi i Italisë po shkon drejt 170% të prodhimit kombëtar, Greqia po humbet fitimet e bëra nga vitet e shtrëngimit të rripave dhe, në të gjithë jugun, një kolaps në turizëm kërcënon miliona vende pune.

Me siguri është momenti që Bashkimi Europian të kuptojë thelbin e emrit të tij.

Por, ngadalësia fillestare e anëtarëve për të shkëmbyer pajisje mjekësore dhe gatishmëria për të mbyllur kufijtë e tyre, dukej se demonstronin parëndësinë e Brukselit kur interesat kombëtare janë në diskutim. 

Divergjencat shpërthyen në një videokonferencë gjatë gjithë natës të liderëve të BE-së më 27 mars pasi vendet veriore konservatore fiskale rezistuan presionit ndaj grupit të quajtur “Club Med” për të ngritur një borxh të ndërsjellë të BE për të zgjidhur efektet e pandemisë.

Ministrat e financave ranë dakord më 9 prill për një plan shpëtimi të gjerë në BE, me vlerë gjysmë trilion euro, por ishte shumë pak për të financuar rimëkëmbjen afatgjatë. Berlini këmbënguli se çdo plan rimëkëmbjeje duhet të përbëhet nga kredi afatshkurtra, të ripagueshme.

Pastaj Merkel dhe Macron filluan të konsultohen.

“Merkel u ndërgjegjësua gjithnjë e më shumë se po e bënte Evropën të dukej vërtet e keqe,” tha një zyrtar i BE i njohur me konsultimet e Macron dhe Merkel me Komisionin.

Vetëm kur dukej që kjo e fundit në një seri traumash, nga kriza e borxhit sovran deri në një valë kaotike të migrimit nga Brexit, më në fund mund ta copëtonte bllokun, marrëveshja lë të kuptohet se të dy anëtarët themelues mund të japin akoma thelbin e qëndrueshmërisë të BE-së.

Mund të rritet gjithashtu dhe qëndrimi i Macron me vizionin e tij për më shumë integrim pasi Merkel ti japi fund mandatit të saj të gjatë.

Komisioni, i cili paraqet propozimin e vet më 27 maj, e mirëpriti ngrohtësisht iniciativën, por marrëveshja nuk është bërë ende.

Për të kaluar, ajo ka nevojë për mbështetje nga të gjitha 27 kryeqytetet, dhe udhëheqësi i Austrisë tashmë ka thënë se ai, së bashku me Hollandën, Danimarkën dhe Suedinë, do të ofrojë vetëm kredi, jo grante.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.