Vala e re e migrantëve me varka përmbyt ishullin jugor italian

0

Rreth 100 migrantë që kaluan Mesdheun me varka të vogla zbarkuan në ishullin jugor të Italisë, Lampedusa, gjatë natës. Zbarkim i fundit në një valë të mbërritjeve që vështirësojnë kushtet në një qendër tashmë të mbipopulluar nga mbërritjet.

Zyrtarët thanë se migrantët, të ardhur nga Libia, ose u shpëtuan në det ose arritën të shmangnin zbulimin dhe të arrinin në ishull.

Ardhjet e varkave të vogla, disa që mbartin aq pak se tetë vetë, e çuan gati 1.000 numrin e migrantëve që kanë arritur në ishull nga Libia në tre ditët e fundit.

Rreth 15 varka që transportonin rreth 300 migrantë mbërritën gjatë natës midis të mërkurës dhe të enjtes.

Ata u vendosën në një qendër mbajtëse të quajtur “pikë e nxehtë”. Projektuar të mbajë rreth 100 njerëz, por ditët e fundit ka qenë shtëpi pritëse për gati 10 herë më shumë migrantë.

Zyrtarët provincës këtë javë urdhëruan transferimin urgjent të rreth 300 migrantëve në një qendër tjetër në Siçili.

Mbipopullimi i kohëve të fundit në Lampedusa gjithashtu ka çuar në rishfaqjen e emigracionit si një çështje politike.

Ish Ministri i Brendshëm Matteo Salvini, drejtuesi i partisë së Legës anti-emigruese, vizitoi të mërkurën Lampedusa dhe “pikën e nxehtë” dhe akuzoi qeverinë e kryeministrit Giuseppe Conte se ishte i butë për migrimin e paligjshëm.

“Unë nuk mund të pres që të kthehem në një qeveri me njerëz seriozë, kështu që mund t’i mbyll përsëri portet përsëri për të bllokuar delikuentët dhe t’i rihap ato tek qytetarët që respektojnë ligjin,” u tha ai mbështetësve në ishull.

Kur ai ishte ministër i brendshëm në qeverinë e mëparshme, e cila u rrëzua rreth një vit më parë, Salvini mbylli portet italiane për migrantët e shpëtuar nga anijet.

Si përgjigje, Enrico Borghi, nga Partia Demokratike në pushtet, akuzoi Salvinin si një “demagog” dhe tha se qeveria aktuale nuk do të “shihte burra dhe gra të mbytur”.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.