Vala e dytë në Evropë është çështje kohe

0

Kreu i Qendrës Evropiane për Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC), Andrea Amon, tha se vala e dytë e pandemisë në Evropë është e mundur dhe pyetjet janë se kur do të shfaqet dhe sa e rëndë do të jetë. Amon theksoi se nuk është koha për të menduar se koronavirusi i përket së kaluarës.

I pyetur nga Guardian nëse pandemia do të kishte një valë të dytë, siç ndodhi me gripin spanjoll një shekull më parë, specialisti gjerman i sëmundjes infektive tha: “Pyetja e valës së dytë është kur dhe sa e madhe do të jetë. Sipas mendimit tim, kjo është ajo që duhet të kërkojmë … Duke parë karakteristikat e virusit, fakti që në vende të ndryshme kemi imunitet nga 2% në 14%, do të thotë që të paktën 85% e popullatës ende mund të sëmuret. Virusi është rreth e rrotull nesh dhe po qarkullon shumë më tepër sesa në janar dhe shkurt. Nuk dua të përhap panik, por mendoj se duhet të jemi realistë. Tani nuk është koha për t’u çlodhur plotësisht “

Amon gjithashtu vuri në dukje se aktivitetet që përhapën koronavirusin në Evropë gjatë pushimeve të dimrit në mars ishin në vendpushimet dhe stacionet e skive të Austrisë dhe Italisë. “Automjetet e mbyllura kabllovike janë vende ideale përhapjen e virusit,” tha ai. Sa i përket pushimeve verore, ai tha se nuk kishte planifikuar akoma për vetë dhe paralajmëroi evropianët të mos mendojnë se në verën e vitit 2020 ata do të bënin atë që bënë në verën e vitit 2019.

Vendi që do të ketë më pak vizitorë gjatë verës është Spanja, e cila është shumë e kujdesshme për heqjen e kufizimeve. Të paktën deri në fillim të korrikut, të gjithë të ardhurit në vend do të karantinohen për 14 ditë, ndërsa përdorimi i një maskë tani është e detyrueshme për të gjithë njerëzit pas moshës gjashtë vjeç.

Italia, nga ana tjetër, nxitoi hapjen, duke njoftuar se nga 3 qershori nuk do të ketë kontroll mbi ardhjet nga vendet e Shengenit. Sipas gazetës spanjolle El Pais, qeveria italiane ka transferuar përgjegjësinë për heqjen e masave në rajone, me qëllim të transferimit të përgjegjësisë politike në rast të një përshkallëzimi të ri. Në vend të kësaj, Në Spanjë, vendimet merren nga Madridi dhe fërkimi midis qeverisë qendrore dhe rajoneve që duan të heqin kufizimet më shpejtë është intensiv. 

Më në fund, Suedia është e përjashtuar nga vendimi për të hapur kufirin, vend i cili ende po trajtohet me dyshim nga vendet përreth, për shkak të numrit të shumëfishtë të rasteve dhe vdekjeve në krahasim me pjesën tjetër të Skandinavisë.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.