Uzina e naftës në Ballsh ndot Gjanicën

0

Ka më shumë se dy ditë ,lumi Gjanica që përshkon qytetin e Fierit mes për mes, është tejet i ndotur.
Ndotja  vjen nga uzina e përpunimit të naftës Ballsh,ose nga zonat naftëmbajtëse që ndodhen pranë këtij lumi  si dhe nga disa fabrika të vajit të ullirit që derdhin ujërat e tyre në përrenj dhe këta të fundit në lumin Gjanica.
Siç shikohet edhe nga pamjet, ngyra e ujit e këtij lumi është e errët dhe vende vende me “harta” hidrokarburesh.
Është inspektoriati i mbrojtjes së mjedisit në Fier që duhet të kontrollojë se nga vijnë këto hidrokarbure ose ujra te tjera ndotëse ,te cilat derdhen në këtë lumë  dhe me pas këto ujëra  derdhen në bregdet duke ndotur të gjithë vijne bregdetare  të Semanit

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.