Ushtria i bashkohet prodhimit të ventilatorëve ndërsa prodhuesit sforcohen për të përmbushur kërkesën …

0

Më 6 mars, Gianluca Preziosa, kreu i një prodhuesi italian të ventilatorëve, mori një kërkesë urgjente. Autoritetet italiane donin ndihmën e tij për një përpjekje të gjithanshme për të përmbushur një nevojë të dëshpëruar për ventilatorët.

Tani, kompania e tij me bazë në Bolonje, Siare Engineering International Group srl, ka 25 teknikë të ushtrisë që punojnë me mbikëqyrësit e saj të prodhimit për të menaxhuar prodhimin e zgjeruar dhe për të ndihmuar makinat e montimit. Ushtria gjithashtu ka vënë në dispozicion personelin furnizuesit e kompanisë, tha Preziosa.

“Zakonisht prodhojmë 160 makina në muaj. Qëllimi është të prodhojmë 2,000 më shumë në këto katër muaj, kështu të trefishojmë prodhimin tonë mujor, “i tha Preziosa Reuters në një intervistë. Ekzekutivi shtoi se kompanitë e përfshira në zinxhirin e furnizimit të prodhuesve të ventilatorëve “nuk mund t’i përgjigjen kërkesës së madhe sepse kjo është një industri në presion”

Siare i përket një pjese normalisht të qetë të tregut të pajisjeve mjekësore që është gjendur në vijën e parë të krizës më të madhe shëndetësore të shekullit të shkaktuar nga përhapja e shpejtë e virusit të ri të ngjashëm me gripin, i cili mund të çojë në vështirësi në frymëmarrje dhe pneumoni në raste të rënda .

Prodhuesit e ventilatorëve janë nën presion për të rritur ndjeshëm prodhimin edhe pasi pandemia ka prishur transportin dhe furnizimin e pjesëve thelbësore, të tilla si çorape, valvola, motorë dhe elektronikë – disa prej të cilave vijnë nga Kina, epiqendra origjinale e shpërthimit që ka vrarë më shumë sesa 10,000 njerëz në të gjithë globin.

Mes mungesave, qeveritë po kthehen te ndihma e ushtrisë, duke kërkuar prodhues të tjerë dhe madje të kërkojnë shtypje 3D me shpresën për të rritur prodhimin e makinave të frymëmarrjes potencialisht për shpëtimin e jetës. Në Itali, një ekip mjekësh ka zhvilluar një mënyrë për të siguruar oksigjen për dy persona nga një ventilator, pra dyfishimi i kapacitetit, sipas komisarit italian të koronavirusit në rajonin e Emilia Romagna.

Ventilatorët, të cilët kushtojnë dhjetëra mijëra dollarë, janë pajisje mekanike të frymëmarrjes që mund të fryjnë ajrin dhe oksigjenin në mushkëri. Ato janë thelbësore për kujdesin ndaj personave me dëmtim të mushkërive, i cili mund të jetë një nga ndërlikimet që pësojnë pacientët me COVID-19. Por ata nuk i shpëtojnë dot domosdoshmërisht njerëzit.

“Vdekshmëria në mesin e popullatës së kujdesit intensiv është vlerësuar si 50 deri në 60%,” tha Rahuldeb Sarkar, një mjek konsulent në mjekësinë e frymëmarrjes dhe kujdesin kritik në Britani. Nëse një pacient me sëmundje kritike nuk merr një ventilator, “ai vdes brenda disa orësh”.

Një nga prodhuesit më të mëdhenj të ventilatorëve në botë, Hamilton Medical AG me qendër në Zvicër pret që të rrisë prodhimin në rreth 21,000 ventilatorë këtë vit, nga 15,000 vitin e kaluar duke vendosur stafin e marketingut në linjën e prodhimit, ndër masa të tjera. Por me më shumë porosi më shumë sesa mund të përmbushë, kompania përballet me vendime të vështira se ku në cilat vende t’i dërgojë ato.

Shefi ekzekutiv i Hamilton Medical, Andreas Wieland, tha që kompania po u jep përparësi atyre vendeve ku nevoja është më e madhe, veçanërisht Italia. Hamilton Medical dërgoi 400 ventilatorë në Itali javën e kaluar dhe pret që së shpejti të dërgojë një dërgesë tjetër. Por, tha ai, kjo nënkupton edhe kërcënimin e disa qeverive, gjë që ka rezultuar që një vend të reagojë në mënyrë agresive duke kërcënuar të fusë në listën e zezë kompaninë e tij.

“Ne po mundohemi të mos çojmë në një vend që thjesht i duhen rezerva, ku praktikisht nuk ka virus, në mënyrë që ata të përgatiten. Ne po mundohemi t’u shërbejmë atyre ku urgjenca është më ekstreme. “

Tregu global i ventilatorëve vlen më shumë se 1 miliard dollarë në vit, sipas Hamilton Medical, i cili thotë se ka afërsisht një të katërtën e të ardhurave. Prodhuesit e tjerë të ventilatorëve përfshijnë ResMed Inc me bazë në SH.B.A., Getinge AB të Suedisë, Draegerwerk AG të Gjermanisë dhe Pekin Aeonmed Co LTD të Kinës,

Kompanitë thonë se kërkesa ka arritur në Kinë por po rritet, nga Italia, gjetkë në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara pasi virusi vazhdon të përhapet. Janë raportuar më shumë se çerek milione raste të koronavirusit.

Pengesat

Në Itali, ku më shumë se 4,000 njerëz kanë vdekur nga virusi, spitalet po vuajnë mungesa të mëdha të paisjeve të ventilimit dhe pajisjeve të tjera, si dhe stafin mjekësor. Produktet e para që vijnë nga puna e teknikëve të ushtrisë në Siare duhet të fillojnë të vijnë nga e shtuna, tha një zëdhënës i ministrisë së mbrojtjes së Italisë.

Qeveria italiane ka blerë gjithashtu gati 4,000 nga 5,000 njësi ventilimi dhe pajisje të tjera që tenderuan për fillim të këtij muaji. Në Gjermani, ku spitalet kishin rreth 20,000 ventilatorë para shpërthimit, qeveria ka vendosur një urdhër për 10,000 makina nga Draegerwerk – ekuivalent me prodhimin normal të një viti në kompani. Kërkesa në Francë, e cila zakonisht është rreth 1.000 deri në 1.500 ventilatorë në vit, është rritur në qindra në javë, tha Christophe Hentze, drejtori i përgjithshëm i njësisë franceze të Löwenstein Medical Innovation GmbH, një prodhues gjerman i pajisjeve mjekësore, duke folur në France Info radio .

Ministri i shëndetësisë në Britani ka thënë se vendit i duhen “sa më shumë ventilatorë sa të mund t’i marrim duart”.

Por marrja e pjesëve mund të jetë e vështirë në një kohë kur disa vende po mbyllin kufijtë ose po ndërmarrin hapa për të mbrojtur rezervat e furnizimeve mjekësore.

Wieland i Hamilton Medical tha që autoritetet Rumune kishin ndërprerë javët e fundit një dërgesë të tubave të ventilatorit që kompania e tij i bën në një fabrikë atje me arsyetimin se mund të ishte pajisje e rëndësishme mjekësore. Wieland tha se ai kishte nevojë për ndërhyrjen e konsullatës zvicerane në Rumani para se zyrtarët e zakonshëm ta lejonin këtë.

“Ne duhet të përdorim kanale politike për t’i njoftuar ata se këto produkte, nuk janë të vlefshëm për ta,” tha Wieland.

Një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme të Zvicrës tha: “Ambasadori ynë në Bukuresht ishte në kontakt me autoritetet rumune për të kontribuar në zgjidhjen e situatës.” Zyrtarët rumunë nuk iu përgjigjën menjëherë një kërkese për koment.

Getinge e Suedisë ka pasur përvoja të “pengesave” në furnitorë që deri më tani ka arritur t’i zgjidhë, pjesërisht me ndihmën e politikanëve, tha shefi ekzekutiv, Mattias Perjos. Getinge thotë se planifikon të rrisë prodhimin me 60%, nga rreth 10,000 ventilatorë vitin e kaluar.

Në Kinë, prodhuesi i pajisjeve mjekësore Pekin Aeonmed mbështetet në importet në vendet përfshirë Zvicrën, Shtetet e Bashkuara dhe Hollandën për komponentë kryesorë siç janë valvulat dhe turbinat për të bërë ventilatorë, tha drejtori i blerjeve Wang Xue. Por furnizuesit ndërkombëtarë të kompanisë kanë përjetuar vështirësi gjatë shpërthimit global në prodhimin e disa pjesëve themelore për të prodhuar komponentët që i duhen.

“Nëse materialet e importuara nuk mund të furnizohen me kohë, kapaciteti prodhues i disa modeleve, të ventilatorit, do të preken rëndë,” tha ajo. “Ne po thërrasim furnizuesit tanë të huaj çdo ditë.” Pekin Aeonmed thotë se është përpjekur të ndihmojë furnizuesit e saj ndërkombëtarë të zëvendësojnë ato komponentë mbështetës të prodhuar më parë me alternativa të bëra nga Kina. Kompania tha se ka kapacitet për të prodhuar rreth 1.500 ventilatorë për porositë jashtë shtetit këtë muaj dhe shpreson që të rritet në 4,000 në prill.

Prodhuesit e makinave

Disa vende, përfshirë Italinë, Britaninë dhe Shtetet e Bashkuara, po hartojnë me prodhuesit e automjeteve dhe prodhuesve të aeronautikës një strategji për të rritur prodhimin e ventilatorëve. Autoritetet shpresojnë se prodhuesit e mëdhenj mund të rivlerësojnë disa fabrika dhe të përdorin ekspertizën dixhitale të dizajnit, përfshirë shtypjen 3D, për t’u përballur me mungesën e pritshme të pajisjeve vitale mjekësore.

Në Britani, qeveria është drejtuar prodhuesve të tjerë si McLaren Group Ltd, një konglomerat që përfshin edhe një prodhues të makinave sportive, dhe po shikon se si të hartojë një version të thjeshtë të një ventilatori. Nissan Motor Co, po punon me të tjerët për të mbështetur prodhuesit ekzistues të ventilatorëve.

Të premten, Britania tha se kompanitë inxhinierike kishin dalë me një prototip të ventilatorit që mund të miratohet urgjent javën e ardhshme.

Qeveria britanike ka thënë se ka rritur rezervat e saj në rreth 8,000 ventilatorë. Kreu i Shërbimit Kombëtar të Shëndetit në Britani i tha para një paneli parlamentar se ai pret që të rritet prodhimi në pak më pak se 12,000 njësi gjatë disa javëve të ardhshme. 

Kufizimet kufitare

Prodhuesi i ventilatorëve amerikanë ResMed ka rialokuar burime larg prodhimit të pajisjeve të tjera për të përmbushur kërkesën që është më shumë se katër herë nivele normale, tha shefi ekzekutiv i saj, Mick Farrell.

Një çështje kanë qenë kufizimet në udhëtimet që synojnë të pengojnë përhapjen e koronavirusit, i cili ka prekur fabrikën e ResMed në Singapor e cila punëson shumë punëtorë nga Malajzia fqinje. Ai tha se ResMed i është drejtuar qeverisë Malajziane për një përjashtim, në mënyrë që punëtorët e saj të mund të udhëtojnë në Singapor.

Në Shtetet e Bashkuara, spitalet po mendojnë të ri-vendosin ventilatorë të vjetër, të cilët akoma funksionojnë por ishin braktisur sepse nuk lidhen me sistemet moderne të regjistrave elektronikë, ndërsa Departamenti i Mbrojtjes i SHBA ka dhuruar 2,000 ventilatorë, tha Nancy Foster, nënkryetar të Shoqatës Amerikane të Spitaleve. “Spitalet po shqyrtojnë gjithashtu ri-përcaktimin e makinerive që administrojnë anestezinë për t’u përdorur si ventilatorë.”

Shtetet e Bashkuara kishin pajisje për të siguruar ventilim për rreth 160,000 njerëz, sipas hulumtimit të përpiluar nga Qendra Johns Hopkins për Shëndet dhe Siguri. Shtetet më të goditura tani kërkojnë urgjentisht më shumë. Kjo përfshin shtetin e Nju Jorkut, i cili po kërkon të shtojë afërsisht 5000 deri në 6,000 tashmë mbi ato që ka, një shifër që Guvernatori Andrew Cuomo ka thënë se plotëson vetëm një të pestën e kërkesës së mundshme.

“Askush nuk e di se sa është nevoja kombëtare. Kjo vërtet varet nga sa e madhe do të jetë përhapja e COVID-19, “tha Chris Kiple, kreu i prodhuesit të lëvizshëm të ventilatorëve Ventec Life Systems Inc, në Bothell, Uashington. “Nëse me të vërtetë shndërrohet në një pandemi të rëndësishme, ne do të duhet të përqendrohemi në furnizimin me ventilatorë deri sa të mund të marrim një vaksinë për të ndihmuar vërtet të shpëtojmë jetë.”

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.