Ushtarë turq u plagosën në provincën siriane të Intlib

0

Disa ushtarë turq u plagosën në provincën siriane të Intlib, pasi forcat që mbështesin Damaskun sulmuan një konvoj ushtarak turk me zjarr të rëndë artilerie, duke e detyruar atë të lëvizte në veri, sipas Observatori Sirian.

Turqia ka dërguar mijëra trupa në Indlib javët e fundit, pas fillimit nga ana e trupave besnike të presidentit Bashar al-Asad, operacionet sulmuese të luftës për të kapur territorin në zonë, kalaja e fundit e rebelëve.

Operacionet e luftarake kanë shkaktuar një valë të re me rreth një milion refugjatë nga krahina e Indlib drejt kufirit turk.

“Zile” nga Moska në Turqi

Më parë, Moska ka kthyer shigjetat e saj drejt Turqisë, duke u ankuar se nuk i ka përmbushur premtimet e bëra me nënshkrimin e marrëveshjes me Rusinë në Soçi në vitin 2018.

Turqia kishte premtuar atëherë se do të respektonte integritetin territorial të Sirisë, por edhe të organizonte një zonë neutrale midis forcave ushtarake Siriane dhe rebelëve të armatosur të mbështetur nga Ankaraja në Indlib, siç tha zëdhënësi Nurmil. Peskov.

“Turqia ka nënshkruar dokumente që theksojnë integritetin territorial të Sirisë dhe sovranitetin e saj. Kushtet e marrëveshjeve të Soçit ishin nënshkruar nga të dy presidentët më shumë se një vit më parë dhe nuk janë përmbushur. Midis tyre është angazhimi i Turqisë për të garantuar ndarjen e forcave ushtarake dhe tërheqjen e armëve të rënda, “tha Peskov.

Kuarteti kërkon Putinin

Ndërkohë, presidenti rus Vladimir Putin mbështet idenë e mbajtjes së një konference katërpalëshe për Sirinë, me pjesëmarrjen e liderëve të Turqisë, Gjermanisë, Francës dhe Rusisë, sipas një zëdhënësi për Kremlin.

Presidenti Erdogan tha të Premten se Presidenti Francez Emmanuel Macron dhe Kancelarja Gjermane Angela Merkel kishin propozuar mbajtjen e një konference mbi Sirinë me Putinin.

Erdogan konfirmoi se konferenca do të zhvillohet në 5 Mars në Stamboll.

Turqit kërcënojnë të rrëzojnë aeroplanët rusë

Në të njëjtën kohë, turqit raportojnë se nëndetëse të tipit Atilgun SHORADS që mbanin raketa Stinger me reze goditje 8 km janë dërguar në veri të Sirisë, duke kërcënuar se do të rrëzonin çdo aeroplan që kërcenon kërcënuar forcat e tyre.

Diplomati turk i kërkon Rusisë të mbajë Marrëveshjen e Soçit

Diplomati turk i kërkon Rusisë të mbajë Marrëveshjen e Soçit

Turqia , duke u përpjekur të mbajë marrëveshjen e Soçit me Rusinë në Idlib, Siri , i nxit të gjitha palët në konflikt të mbajnë fjalën e tyre dhe të punojnë drejt stabilitetit, tha drejtori turk i komunikimit më 22 shkurt në Twitter.

“Presidenti Rexhep Taip Erdogan shprehu shqetësimet e tij për Idlib tek Presidenti Vladimir Putin në një telefonatë. Mbështetja e Rusisë për regjimin e Asad-it përkeqëson situatën tashmë të tmerrshme humanitare, “tha Fahrettin Altun, duke shtuar se Turqia është përballur me 1 milion refugjatë përgjatë kufirit me Sirinë që rrit rreziqet e sigurisë.

Duke iu referuar Marrëveshjes së Soçit midis Turqisë dhe Rusisë, ai u bëri thirrje të gjitha palëve të mbajnë fjalën e tyre. “Ne kemi bërë një marrëveshje me Rusinë në Soçi dhe po përpiqemi të respektojmë atë marrëveshje. Ne nuk do të largohemi nga mbrojtja e forcave tona nga çdo kërcënim. Askush nuk duhet ta provojë vendosmërinë tonë, “tha ai.

Ai theksoi se Turqia nuk ka më durim kundër veprimeve të tmerrshme të regjimit Asad të cilat shkaktuan humbjen e jetës së pafajshme dhe destabilizimin e rajonit.

“Ne kemi llogaritur në bashkëpunimin rus. Ne do të kërkojmë të sigurojmë sigurinë tonë kombëtare pavarësisht, “tha ai.

Ai gjithashtu i bëri thirrje Rusinë të mos lejojë që regjimi të bëjë grupet terroriste një justifikim për spastrimin etnik.

Në lidhje me sulmet e fundit ndaj trupave turke, ai tha: “Forcat e regjimit frikacak vazhdojnë të sulmojnë ushtarët tanë trima që po përpiqen të arrijnë një armëpushim dhe të vendosin siguri për popullin sirian.

“Ata që mbështesin këtë regjim vrastar që kryen krime kundër popullit të vet, duhet të mendojnë përsëri. Ne nuk do të pengohemi, “theksoi ai.

Siria është përfshirë në një luftë të egër civile që nga fillimi i vitit 2011, kur regjimi i Asadit u tërhoq në protestat pro-demokracisë.

Që atëherë, qindra mijëra njerëz janë vrarë dhe më shumë se 10 milion të tjerë janë shpërngulur, sipas shifrave të KB.

Në Shtator 2018, Turqia dhe Rusia ranë dakord ta kthejnë Idlib në një zonë de-përshkallëzimi në të cilën aktet e agresionit janë të ndaluara shprehimisht.

Regjimi Sirian dhe aleatët e tij, megjithatë, kanë thyer vazhdimisht kushtet e armëpushimit, duke filluar sulme të shpeshta brenda territorit ku aktet e agresionit janë të ndaluara shprehimisht.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.