UNESCO, rritje e sulmeve ndaj gazetarëve në demonstrata

0

UNESCO jep alarmin “përpara një rritje të madhe të sulmeve ndaj gazetarëve në të gjithë botën”, kryesisht nga ana e zbatuesve të ligjit.

Sipas Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Arsimin, Shkencën dhe Kulturën, e cila po boton një raport mbi këtë çështje sot, ekziston “një prirje më e gjerë e përdorimit të paligjshëm të forcës nga policia dhe forcat e sigurisë gjatë pesë viteve të fundit”. .

Ndërsa UNESCO raportoi në 2015 se gazetarët u ndaluan të ushtronin profesionin e tyre në rreth 15 demonstrata, numri është dyfishuar në 2019, me 32 demonstrata.

Në fakt, ky nivel rrezikon të tejkalohet këtë vit, pasi që nga janari deri në qershor 2020 në “21 demonstrata u shënuan sulme ndaj lirisë së shtypit, duke përfshirë marshime në të cilat gazetarët u sulmuan, arrestuan dhe madje u vranë”.

Për UNESCO, këto të dhëna tregojnë se “një prag i ri alarmues është tejkaluar, duke zbuluar një kërcënim domethënës dhe në rritje ndaj lirisë së medias dhe lirisë së qasjes në informacion në të gjitha rajonet e botës”.

KB gjithashtu thotë se dhjetë gazetarë janë vrarë në protesta gjatë pesë viteve të fundit.

“Ne i bëjmë thirrje bashkësisë ndërkombëtare dhe të gjitha autoriteteve përkatëse të sigurojnë që këto të drejta themelore të respektohen,” tha Ondre Azoule, drejtori i përgjithshëm i organizatës.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.