Udhëheqësit botërorë nxitojnë të mbështesin sistemin financiar global të goditur nga paniku …

0

Krijuesit e politikave në Shtetet e Bashkuara, Evropë dhe Azi kanë ulur normat e interesit dhe kanë hapur çezmat e likuiditetit për të stabilizuar ekonomitë e mbetura pothuajse në komë, me konsumatorë të karantinuar, zinxhirë të furnizimit të prishur, transport të paralizuar dhe dyqane të varfëruara.

Ndërsa ministrat e financave dhe bankierët qendrorë miratuan strategji të ngjashme, tregjet dhe vendet ku po mbylleshin kufijtë dhe qytetet e vendosura në mbyllje virtuale u alarmuan më tej nga grindjet midis fuqive globale – Shteteve të Bashkuara dhe Kinës.

Pothuajse 219,000 raste të koronavirusit raportuan globalisht, përfshirë mbi 8,900 vdekje të lidhura me virusin. Mbi 20,000 nga ato raste u raportuan në 24 orët e kaluara, një rekord i ri ditor.

Kina, ku epidemia filloi për herë të parë në dhjetor, dha një rreze shprese, pasi raportoi zero transmetime të reja lokale të virusit, megjithëse rastet e importit u rritën, duke llogaritur të gjitha rastet ne 34 e reja të mërkurën.

Ndërsa kriza ekonomike e shkaktuar nga pandemia shkaktoi masakër në tregjet e aksioneve, pothuajse çdo monedhë, përveç euros dhe jenit të sigurt, u shemb kundrejt dollarit.

Banka Qendrore Evropiane nisi blerje të reja të obligacioneve me vlerë 750 miliardë euro (817 miliardë dollarë) në një takim urgjent vonë të mërkurën, në një përpjekje për të parandaluar një recesion të thellë që kërcënoi të dilte jashtë kontrollit njëlloj si kriza financiare globale 2008-09.

“Kohët e jashtëzakonshme kërkojnë veprim të jashtëzakonshëm,” tha Presidenti i ECB Christine Lagarde, mes shqetësimeve se tendosjet nga kriza mund të copëtojnë zonën e euros si një bllok i vetëm monetar.

Në Shtetet e Bashkuara, Rezerva Federale përmblodhi programin e tretë të kreditit të urgjencës në dy ditë, me qëllim mbajtjen e funksionimit të industrisë së fondeve të ndërsjella të 3.8 trilion dollarë dollarë, nëse investitorët bënin tërheqje të shpejtë.

Të dielën, Fed uli normat e interesit në afro zero dhe premtoi qindra miliarda dollarë në blerje të pasurive, ndërsa administrata e Presidentit Donald Trump hartoi një stimul dhe një shpëtim prej 1 trilion dollarësh.

Infeksionet në SH.B.A po mbylleshin në 8,000, me numrin e vdekjeve të ngjiteshin në të paktën 151. Miliona Amerikanë janë duke qëndruar në shtëpi.

Gjendja e dëshpëruar e industrisë ishte e madhe në Detroit, ku tre prodhuesit e mëdhej të automobilave – Ford Motor Co ( FN ), General Motors Co ( GM.N ) dhe Fiat Chrysler Automobiles NV ( FCHA.MI ) ( FCAU.N ) – konfirmuan ata do të mbyllnin degët në SH.B.A., si dhe fabrikat në Kanada dhe Meksikë.

Mbretëria e Bashkuar po bënte gati mbylljen virtuale të Londrës ndërsa stacionet e trenave nëntokësore në të gjithë kryeqytetin u mbyllën dhe Kryeministri Boris Johnson filloi masat e ashpra për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit, dheme shkollat ​​që u mbyllën të premten.

Pound britanik GBP = D3 u zhyt në nivelin e tij më të ulët kundrejt dollarit që nga viti 1985, pasi guvernatori i Bankës së Anglisë, Andrew Bailey tha se nuk do të përjashtonte asgjë kur u pyet për shtypjen e parave për t’u dhënë individëve.

Australia bëri një reforme historike në lehtësim sasior pas një takimi jashtë orarit të enjten dhe uli normat e interesit për herë të dytë në një muaj.

“Në të vërtetë asgjë nuk është në tryezë,” tha guvernatori i bankës qendrore të Australisë, Philip Lowe. “Ne jemi në kohë të jashtëzakonshme dhe jemi të gatshëm të bëjmë gjithçka që është e nevojshme.”

Koreja e Jugut paralajmëroi një krizë globale kredie dhe tha se po krijonte fonde krizash për të stabilizuar tregjet.

“Ne jemi në këtë fazë ku investitorët po kërkojnë të likuidohen,” tha Prashant Newnaha, një strateg i lartë i normave të interesit në TD Securities në Singapor.

Bankat qendrore në vendet në zhvillim nga Brazili në Indi kanë shtuar fondet këtë javë për të blerë obligacione qeveritare për të parandaluar një rritje të kostove të huamarrjes që do të bënin më shumë presion në ekonomitë e tyre.

Megjithë këto lëvizje, të cilat së bashku me injeksione të tjera të likuiditetit dhe stimul të paralajmëruar në javët e fundit arritën nivele të padukshme që nga Lufta e Dytë Botërore, pothuajse çdo treg i aksioneve në Azi ishte me shenjë të kuqe, me Seulin, Xhakartën dhe Manila goditur në kufijtë e humbjeve ditore që shkaktojnë pezullimin e tregtisë.

Burse e Filipineve ishte në rënie 24%. Banka qendrore e Filipineve uli normën e saj të politikës në 50 pikë bazë dhe tha që ishte e gatshme të vendosë mjete të tjera të politikave sipas nevojës. Indonezia dhe Tajvani gjithashtu ulën normat.

LUFTA E FJALËVE

Ekonomistët e JP Morgan parashikojnë që ekonomia amerikane të tkurret 14% në tremujorin e ardhshëm, dhe ekonomia kineze të bjerë më shumë se 40% nën atë aktual, një nga thirrjet akoma më të tmerrshme në shkallën e mundshme të pasojave.

Por, nuk ishte vetëm gjendja e rëndë e ekonomisë që bëri panik ndaj investitorëve. Tensionet midis dy superfuqive më të mëdha në botë arritën disa nga nivelet e tyre më të larta dhe fuqitë e tjera po ulin kokën për reagimet e ndaj tyre .

Trump përsëriti retorikën e tij kundër Kinës për koronavirus të mërkurën, duke thënë se Pekini duhet të kishte vepruar më shpejt për të paralajmëruar botën dhe duke hedhur poshtë kritikat se etiketimi i tij për “virus kinez” ishte racist.

Gjuha e Trump shtoi tensionet midis dy ekonomive kryesore të botës pasi lufta e tyre e fjalëve u zgjerua për të përfshirë pandeminë globale dhe liritë e mediave.

Një dokument i Bashkimit Evropian i parë nga Reuters thotë se media ruse kanë vendosur një “fushatë të rëndësishme dezinformimi” kundër Perëndimit për të përkeqësuar ndikimin e koronavirusit, gjenerimin e panikut dhe mbjelljen e mosbesimit.

Rusia njoftoi vdekjen e saj të parë koronavirus të enjten.

Në të kundërt, shkencëtarët dhe ekspertët e shëndetit në Kinë besojnë se më e keqja mund të përfundojë dhe qytetet e saj ngadalë ktheheshin në jetë, me më shumë njerëz që ktheheshin në punë, dhe me qeverinë duke thënë se do të sigurojë mbështetje financiare për eksportuesit dhe industrinë e shërbimeve.

Gjermania, Irani dhe Spanja raportuan mbi 12,000 raste secila, ndërsa 12 vende të tjera konfirmuan nga 1.000-10,000 raste secila. Virusi ka arritur në 172 vende dhe territore.

Qeveritë në të gjithë globin, nga Shtetet e Bashkuara dhe Britania në botën në zhvillim janë kritikuar që vepruan shumë ngadalë për të ndaluar përhapjen.

Në Brazil, ku Presidenti Jair Bolsonaro fillimisht e etiketoi virusin “një fantazi”, më shumë anëtarë të elitës politike të vendit u sëmurën. Të mërkurën në mbrëmje, protestuesit e shtëpisë ranë tenxhere dhe tigan, duke bërtitur “Bolsonaro jashtë!” nga dritaret e tyre.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.