Twitter heq llogaritë e lidhura me qeveritë e Egjiptit, Arabisë Saudite, e vende të tjera

0

Twitter hoqi mijëra llogari të lidhura me Egjiptin, Hondurasin, Indonezinë, Arabinë Saudite dhe Serbinë të enjten, llogari që marrin udhëzime nga qeveritë ose ishi duke promovuar përmbajtje pro-qeveritare.

Twitter dhe ndërmarrjet e tjera të mediave sociale janë nën presion për të pastruar dezinformimin dhe përmbajtjen e urrejtjen në platformat e tyre, ndërsa abuzimet në lidhje me shpërthimin e koronavirusit gjithashtu kanë rritur shqyrtimin e veprimeve të tyre.

Twitter tha se hiqte llogaritë sepse shkelën politikat e saj dhe ishin një përpjekje e synuar për të minuar bisedën publike.

Ajo hoqi 2.541 llogari në rrjetin El Fagr me bazë në Egjipt sepse krijoi llogari false për të forcuar mesazhet kritike për Iranin, Katarin dhe Turqinë.

“Informacioni që kemi fituar nga jashtë tregon që ai po merrte drejtim nga qeveria egjiptiane,” tha Twitter.

Kompania hoqi 3,104 llogari të rreme të krijuara nga një gamë e vetme IP në Honduras nga një staf në emër të qeverisë për të rikthyer llogarinë e presidentit.

Një hetim që pasoi një raport nga uebfaqja hetimore Bellingcat për një operacion informacioni indonezian që synonte lëvizjen e pavarësisë së Papuanit Perëndimor rezultoi në heqjen e 795 llogarive të rreme.

Twitter gjithashtu hoqi 5.350 llogari të lidhura me Arabinë Saudite dhe duke vepruar jashtë vendeve, përfshirë Arabinë Saudite, Egjiptin dhe Emiratet e Bashkuara Arabe të cilat kishin përmbajtje duke lavdëruar udhëheqjen Saudite dhe kritike ndaj Katarit dhe veprimtarisë turke në Jemen.

Një total prej 8,558 llogari që punojnë për të promovuar partinë në pushtet të Serbisë dhe liderin e saj u hoq gjithashtu.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.