Tusk : BE do të “mposhtet” në negociatat e Brexit nëse nuk ruan unitetin absolut

0

BE do të “mposhtet” në negociatat e Brexit nëse nuk ruan unitetin absolut, tha presidenti i Këshillit Europian Donald Tusk.

Ish-kryeministri polak i tha Parlamentit Evropian se largimi i Mbretërisë së Bashkuar ishte “testi më i vështirë dhe i stresuar”, por BE dhe nuk duhet të ndahet me çdo kusht.

“Nëse e dështojmë atëherë negociatat do të përfundojnë në humbjen tonë,” i tha ai eurodeputetëve.

Britania e Madhe do të largohet nga Bashkimi Evropian në fund të marsit 2019 dhe derisa komentet e zotit Tusk të dyja palët kanë kërkuar të shmangin bisedimet për fitoren, humbjen dhe fituesit e humbësit në negociata.

Në një përmbledhje pas samitit të Brukselit të javës së kaluar ku u diskutua procesi i Brexit, zoti Tusk tha se ishte “i fiksuar” me ruajtjen e unitetit të 27 anëtarëve të tjerë.

Neni 50 i Traktatit të Lisbonës të BE-së lejon që Mbretëria e Bashkuar dhe BE të negociojnë një tërheqje të rregullt, një periudhë tranzicioni dhe formën e marrëdhënieve të ardhshme brenda një afati dyvjeçar.

Z. Barnier planifikon të përfundojë marrëveshjen e tërheqjes deri në vjeshtën e vitit 2018 në mënyrë që të mund të ratifikohet nga Këshilli Evropian dhe Parlamenti Evropian.

Pra, ne mund të dimë skemat e marrëdhënies së ardhshme deri atëherë.

Por sipas ligjit të BE-së, një marrëveshje tregtare duhet të nënshkruhet kur Mbretëria e Bashkuar u bë një i ashtuquajtur “vend i tretë” dhe është kjo që do të duhet të ratifikohet nga parlamentet në shtetet anëtare.

“Ne duhet ta mbajmë unitetin tonë pa marrë parasysh drejtimin e bisedimeve”, tha Tusk. “BE do të jetë në gjendje të rritet në çdo skenar për aq kohë sa ne nuk jemi të ndarë”.

“Nëse e dështojmë atëherë negociatat do të përfundojnë në humbjen tonë,” i tha ai eurodeputetëve.

Ai shtoi: “Është në të vërtetë deri në Londër se si kjo do të përfundojë: me një marrëveshje të mirë, pa marrëveshje apo pa Brexit, por në secilin prej këtyre skenarëve ne do të mbrojmë interesin tonë të përbashkët vetëm duke qenë së bashku”.

Duke iu përgjigjur sugjerimeve që Britania e Madhe mund të zgjedhë për të ndalur  tërheqjen e saj, një zëdhënës i Downing Street tha: “Brexit nuk do të ndryshojë”.

Deri më tani, negociatat e Brexit janë përqendruar në tre çështje të ndarjes se sa duhet të paguajë MB për të zgjidhur llogaritë kur ajo të largohet, çfarë ndodh me qytetarët e BE-së në Britani të Madhe dhe britanikët kudo në BE pas Brexit, plus çfarë ndodh me kufirin e Irlandës së Veriut.

BE thotë se do të shkojë përpara për të diskutuar marrëdhëniet e ardhshme të Mbretërisë së Bashkuar me BE pasi përparim i mjaftueshëm është bërë në këto tri çështje.

Në samitin e javës së kaluar liderët e BE-së vendosën që duhej më shumë punë për këto objekte përpara se bisedimet tregtare të fillojnë nga Britania e Madhe , megjithëse 27 anëtarët e BE-së kanë rënë dakord të flasin për opsionet e ardhshme mes tyre. Mbretëria e Bashkuar dëshiron që faza e dytë të fillojë sa më shpejt që të jetë e mundur.

Të hënën, Theresa May u tha deputetëve se ajo kishte një shkallë besimi për të bërë përparime të mjaftueshme deri në dhjetor për të filluar bisedimet tregtare.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.