Turqia rreagon pas deklaratës së Ministrave të Jashtën të BE

0

Reagimi i Turqisë u nxit nga deklarata e përbashkët e Ministrave të Jashtëm të BE, e cila dënoi “përshkallëzimin e shkeljeve turke në hapësirën ajrore Greke dhe ujërat territoriale të Greqisë”, si dhe “veprimet e vazhdueshme të paligjshme të Turqisë në EEZ e Qipros”. .

Ministri i Jashtëm turk, në një deklaratë të lëshuar në orët e para të ditës së sotme, përshkroi deklaratën e BE-së si “një shembull të fjalës sterile që përsëritet dhe nuk shërben për asnjë qëllim” dhe e akuzoi atë si një “peng të pretendimeve të padrejta dhe të paligjshme të palëve greke dhe greke qipriote”.

Kjo “nuk mund të kontribuojë në paqen dhe stabilitetin rajonal”, tha Ministri i Jashtëm turk në një deklaratë, duke shtuar se “BE duhet të marrë parasysh të drejtat legjitime të Turqisë sipas ligjit ndërkombëtar” dhe përfundon: se “ne përsërisim, si gjithmonë, se jemi të hapur për një dialog të drejtë”.

Dje, 27 ministrat e jashtëm të BE lëshuan një deklaratë të përbashkët duke i kërkuar Turqisë të “shmangte bërjen e kërcënimeve dhe të ndërmarrjen e veprimeve që dëmtojnë marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë” dhe “të respektojnë ligjin ndërkombëtar, përfshirë ligjin e detit”. dhe në veçanti sovranitetin e të gjitha Shteteve Anëtare të BE-së mbi ujërat e tyre territoriale, si dhe të gjitha të drejtat e tyre sovrane në zonat e tyre detare, përfshirë ato të krijuara nga ishujt, dhe të mos cenojnë sovranitetin e Shteteve Anëtare. të BE-së në hapësirën e tyre ajrore “.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.