Turqia propozon G20 një fond për të koordinuar veprimet globale ndaj koronavirusit…

0

Një fond ndërkombëtar nën kujdesin e G-20 duhet të iniciohet për të siguruar një veprim global të përshtatshëm dhe të koordinuar kundër koronavirusit , ka thënë ministri i jashtëm turk, një ditë para se udhëheqësit e G-20 të vendosin të mbajnë një videokonferencë për të diskutuar se çfarë mund të të bëhet në luftën kundër pandemisë fatale.

“Unë i kam propozuar G20 që të krijojë një fond ndërkombëtar me pjesëmarrjen e institucioneve financiare ndërkombëtare. Falë këtij fondi, do të dimë se cilit vend i duhet çfarë lloj pajisje mjekësore dhe në çfarë mase mund të përmbushen? Ne duhet ta trajtojmë këtë çështje si bashkësi ndërkombëtare dhe G20, “tha Ministri i Jashtëm Mevlüt Çavuşoğlu në një konferencë për shtyp në 25 Mars në Ankara.

“Kjo është çështje që asnjë vend nuk mund t’i përgjigjet vetëm. Ne po përballemi me një situatë në të cilën, si bashkësi ndërkombëtare, duhet të bashkëpunojmë. “

Çavuşoğlu tha se ai zhvilloi bisedë telefonike me homologët e tij nga 16 vende, përfshirë vendet e G20, dhe do të zhvillojë më shumë biseda në ditët në vijim, duke informuar se një njësi koordinimi dhe mbështetjeje midis kombeve të G20 tashmë ka filluar të funksionojë.

“Ne jemi shumë të ndjeshëm për këtë çështje. Ne do të ndërmarrim hapat e nevojshëm në përputhje me qasjen tonë humanitare. Ndërsa ne gjithashtu kemi nevojë për këto pajisje, ne mund të eksportojmë nëse plotësojmë nevojat tona, “theksoi ai.

Propozimi i ministrit të jashtëm turk erdhi vetëm një ditë para se drejtuesit e G20 do të zhvillojnë një videokonferencë emergjente me iniciativën e Arabisë Saudite pasi pandemia vazhdon të paraqesë një kërcënim global për shëndetin dhe ekonominë.

“Mbreti Salman do të kryesojë takimin për të çuar përpara një përgjigje të koordinuar globale ndaj pandemisë COVID-19 dhe implikimeve të saj njerëzore dhe ekonomike,” tha Riyadh të mërkurën. Anëtarët e G20 do të bashkohen me udhëheqës nga vende të tjera të prekura, përfshirë Spanjën, Jordaninë, Singaporin dhe Zvicrën.

Udhëheqës të organizatave ndërkombëtare si KB, Banka Botërore, Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) dhe Organizata Botërore e Tregtisë (OBT) gjithashtu do të marrin pjesë. Organizatat rajonale do të përfaqësohen nga Vietnami, kryetari i Shoqatës së Kombeve të Azisë Jug-Lindore; Afrika e Jugut, kryetari i Unionit Afrikan; Emiratet e Bashkuara Arabe, kryetari i GCC; dhe Ruanda, kryetari i Partneritetit të Ri për Zhvillimin e Afrikës.

69 vende kërkuan pajisje nga Turqia

Çavuşoğlu informoi se 69 vende kanë kërkuar pajisje mjekësore nga Turqia pasi koronavirusi goditi të gjithë botën.

“Nuk është e mundur të plotësohen të gjitha këto kërkesa. Ne kemi furnizuar me pajisje 17 vende. Ne gjithashtu kemi nevojë për maska ​​dhe pajisje të tjera. Kjo është arsyeja pse ne kemi propozuar krijimin e një fondi, “tha ai.

Çavuşoğlu informoi se Spanja e goditur nga virusi gjithashtu kërkoi maska ​​normale dhe mjekësore nga Turqia, gjatë një bisede telefonike që ai bëri me ministrin e jashtëm spanjoll Arancha Gonzales.

Për shkak të rritjes së pandemisë, pothuajse të gjitha çështjet e politikës së jashtme u pezulluan, por ende ka çështje të rëndësishme që Ministria e Jashtme turke po ndjek, tha Çavuşoğlu.

Bisedimet teknike për rishikimin e marrëveshjes së migrantëve në Mars 2016 midis Turqisë dhe BE-së janë një prej tyre, informoi ai, duke përsëritur pritjet e Ankarasë nga Brukseli në lidhje me zbatimin e plotë të marrëveshjes në përputhje me realitetet e reja.

Çavuşoğlu theksoi se ai do të zhvillojë një bisedë telefonike me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg më 27 mars përpara videokonferencës së ministrave të jashtëm të aleancës, të planifikuar për 2 Prill.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.