Turqia nuk është e kënaqur nga plani i Sarraj për të dhënë dorëheqjen në Libi

0

Presidenti Tayyip Erdogan tha se Turqia nuk ishte e kënaqur nga lajmet se Kryeministri i njohur ndërkombëtarisht i Libisë, Fayez al-Sarraj, një aleat, dëshiron të japë dorëheqjen muajin e ardhshëm dhe Ankaraja mund të zhvillojë bisedime me qeverinë e tij mbi çështjen në javën e ardhshme .

Sarraj njoftoi të mërkurën qëllimin e tij për të dhënë dorëheqjen deri në fund të Tetorit. Masa mund të ushqejë tensionet politike në Tripoli midis përpjekjeve të reja për të gjetur një zgjidhje politike të konfliktit të vendit.

“Një zhvillim si ky, duke dëgjuar lajme të tilla, ka qenë shqetësues për ne,” u tha Erdogan gazetarëve në Stamboll, duke shtuar se delegacionet turke mund të zhvillojnë bisedime me qeverinë e Sarraj në javën e ardhshme.

“Me këto takime, me dëshirën e Zotit ne do ta kthejmë këtë çështje drejt drejtimit që duhet të shkojë”, tha ai.

Sarraj është kreu i Qeverisë së Marrëveshjes Kombëtare (GNA), me qendër në Tripoli, ndërsa Libia lindore dhe pjesa më e madhe e jugut kontrollohet nga Ushtria Kombëtare Libiane e Khalifa Haftar (LNA). Largimi i tij mund të çojë në përleshje midis figurave të larta të GNA.

Lufta civile ka tërhequr fuqitë rajonale dhe ndërkombëtare. Turqia mbështet GNA, ndërsa Emiratet e Bashkuara Arabe, Egjipti dhe Rusia mbështesin LNA. Turqia ndihmoi GNA të thyejë një sulm 14-mujor LNA ndaj Tripolit në qershor.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.