Turqia ndalon pesë kryebashkiakë kurdë…

0

Autoritetet turke arrestuan kryetarët e pesë bashkive në zonat me shumicë kurde të hënën, si pjesë e një sulmi të zgjeruar të qeverisë kundër Partisë Demokratike Popullore pro-Kurde , tha bashkë-drejtuesi i partisë.

Mithat Sancar u tha gazetarëve se forcat e sigurisë kishin rrethuar ndërtesat e bashkisë në provincën juglindore të Batmanit, si dhe ato në rrethet Egil, Silvan, Lice dhe Ergani të provincës Dijarbakir të hënën në mëngjes.

Ai tha se pesë bashkë-kryetarë në katër bashki u arrestuan. Ai nuk dha detaje në lidhje me kryetarin e komunës së Lice-ut por tha se një bashkë-kryetar i cili më parë ishte pushuar gjithashtu ishte duke u mbajtur i ndaluar.

Presidenti Tayip Erdogan dhe qeveria e tij akuzojnë HDP-në se ka lidhje me grupin militant të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), duke çuar në ndjekje penale të mijëra anëtarëve të saj dhe disa drejtuesve. HDP mohon lidhje të tilla.

HDP emëron një mashkull dhe një femër si kryetare për të promovuar barazinë gjinore, duke i quajtur ata kryetarë bashkie, megjithëse vetëm një njihet nga qeveria qendrore.

Sancar tha që masat të hënën në mëngjes ishin të ngjashme me ato të marra kur Ankaraja emëroi besimtarë në komuna të tjera, duke shtuar se partia nuk kishte marrë njoftim zyrtar nga qeveria qendrore.

“Ne e refuzojmë këtë përpjekje të poshtër urrejtje që guxon të tregojë armiqësi kundër kurdëve edhe në këto ditë të vështira kur e gjithë bota po lufton me një epidemi,” tha ai.

Ministria e Brendshme nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese të Reuters për koment.

Ankaraja ka emëruar besimtarë në 31 bashki të fituara nga HDP në zgjedhjet lokale të marsit 2019, tha një burim i HDP, duke shtuar se 21 bashkë-kryetarë ishin arrestuar zyrtarisht deri tani, përveç gjashtë të ndaluar të hënën.

Ish bashkë-drejtuesit e HDP janë burgosur që nga viti 2016 me akuza për terrorizëm, me disa anëtarë të tjerë të shquar të akuzuar për mbështetje të terrorizmit për ato që qeveria thotë se janë lidhje me PKK.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.