Turqia, miraton ligjin që forcon kontrollin e shtetit mbi mediat sociale

0

Projekt-ligji që shtrin kontrollin e autoriteteve në faqet e rrjeteve sociale u miratua nga parlamenti turk, një ligj që shqetëson avokatët e lirisë.

Sipas kornizës, faqet kryesore të rrjeteve sociale, të tilla si Twitter dhe Facebook, duhet të përfaqësohen në Turqi dhe t’u binden vendimeve të gjykatës turke për të hequr përmbajtjen, nën kërcënimin e sanksioneve të ashpra.

Sipas Partisë në pushtet Drejtësi dhe Zhvillim (AKP), projektligji synon të ndalojë fyerjet në internet.

Në fillim të korrikut, Rexhep Tajip Erdogan bëri thirrje që mediat sociale të “heshtin” pasi vajza dhe dhëndri i tij u bënë shënjestra e komenteve fyese në Twitter.

Por projektligji shqetëson shumë përdorues të internetit, me OJQ që akuzojnë Erdoganin se po përpiqet të heshtë faqet e rrjeteve sociale, një nga vendet e pakta ku ende dëgjohen zëra kritikë në Turqi.

“Rrjetet sociale janë një pasuri e rëndësishme për shumë njerëz që i përdorin ato për të qëndruar të informuar. “Ky projektligj parashikon një periudhë të zymtë të censurës në internet,” tha Human Rights Watch (HRW).

Autoritetet turke tashmë po monitorojnë nga afër Twitter dhe Facebook, dhe shumë gjykime për “fyerje të kokës së shtetit” dhe përhapjen e “propagandës terroriste” bazohen vetëm në një ose disa postime në Twitter.

OJQ-të shqetësohen se minimi i mëtejshëm i lirisë së fjalës në Turqi dhe kontrolli i shtuar i mediave sociale mund të kufizojë më tej mundësinë e turqve në informacion të pavarur ose zëra kritikë kundër qeverisë, në një vend ku media pro-qeveritare tashmë dominon. .

Sipas “raportit të fundit” të transparencës në Twitter, Turqia ishte në gjysmën e parë të vitit 2019 në vendin e parë të vendeve që kishin kërkuar që faqja të tërhiqte përmbajtje, me më shumë se 6,000 kërkesa.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.