Turqia i vendos në karantinat e hostele migrantët e evakuar nga Evros

0

Ankaraja evakuon zonën e Evros nga mijëra refugjatë dhe migrantë që mbetën në zonën e portës kufitare të Pazarkulit përballë Gështenjave. Sipas agjencisë shtetërore të lajmeve Anadolu, për shkak të krizës së koronavirusit dhe masave të vendosura ndaj Turqisë, prefektura e Adrianopojës përdori autobusë për të transportuar refugjatë dhe emigrantët në hostele në qytete të ndryshme të Turqisë, ku ata do të karantinohen.

Mijëra refugjatë dhe emigrantë, që banojnë në Turqi ose vijnë së fundmi nga Siria, por edhe vende të tilla si Afganistani, Irani dhe Bangladeshi, si dhe vendet afrikane, u futën në kufirin me Greqinë një muaj më parë, pas deklaratës së Presidentit Erdogan që autoritetet turke nuk do të pengonin asnjë refugjat apo imigrant të përpiqet të hyjë në Evropë.

Fakti i vendimit të sotëm për të larguar e pastruar zonën e Pazarkule është mbresëlënës, ashtu siç tha dje Ministri i Brendshëm turk Suleiman Soyilo në një intervistë televizive se 150.600 njerëz kishin kaluar kufirin për në Greqi. Po në Pazarkule, mbeten akoma rreth 4600 njerëz, autoritetet turke po kujdesen për të gjitha nevojat e tyre dhe që “pikat kufitare vazhdojnë punën”.

Sidoqoftë, sipas raportimeve, 15 autobusët e parë me rreth 1.000 njerëz u nisën dje nga Adrianople dhe mbërritën sot në Stacionin e Autobusëve Qendror Ndërqytetor Essenler,nga ku do të shpërndahen në bujtina të ndryshme qeverie dhe në karantinë. Të tjerët do të dërgohen në qytete të tjera turke, të tilla si Malatya dhe Kutahya. Rreth 3,000 njerëz mbeten në zonën e Pazarkulu, por pritet të transportohen në të njëjtën mënyrë në lokacione të ndryshme të zgjedhura nga autoritetet turke. Një shpërndarje e dytë i autobusëve pritet të fillojë më vonë sot në Stamboll.

Deri më tani nuk ka asnjë njoftim zyrtar nga autoritetet turke për një ndryshim të politikave për çështjen e refugjatëve dhe migrantëve në Pazarkule. Sidoqoftë, frika e përhapjes së koronavirusit në grupe refugjatësh dhe migrantësh duket se është shkaku kryesor i kësaj lëvizjeje të papritur.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.