Turqia dërgon luftanije në përgjigje ndaj manovrave të marinës Greke në jug të Kretës

0

Turqia po tërheq telat. Në orët e para të së enjtes, ajo nisi ​​tre anije fregata për ushtrime detare në jug të Kretës, në përgjigje të manovrave të marinës greke një ditë më parë, por sfida e saj nuk është e kufizuar vetëm në atë.

Ata i kanë vënë një emër secilës zonë të operimit. Sidoqoftë, të treja së bashku formojnë sloganin e Shtabit të Ushtrisë Turke “ETKIN CAYDIRICI SAYGIN” që do të thotë “Efektiv, Parandalues, i respektueshëm”. 

Turqia tërheq telat e sfidave me Navtex në jug të Kretës - Mesazh fuqie nga Forcat e Armatosura Greke

 

Nuk është rastësi që këto fregata nga stacioni i Antalies u nisën për manovra menjëherë pas ushtrimit-paralajmërim aeronautik të Forcave të Armatosura Greke duke fundosur një anije “armike” në jug të Karpathos, por edhe pas vizitës së Joseph Borel në Greqi.

 


Forcat e Armatosura Greke, me stërvitjen e kryer në një zonë të shënjestruar nga Turqit, thanë se të gjitha të shtënat ishin të suksesshme dhe rezultuan në fundosjen e objektivit, konkretisht një anije “armiqësore”.
Trajnimi u quajt plotësisht realist, i cili u kurorëzua me sukses, veçanërisht në një kohë kur Turqia po provokon në një mënyrë ekstreme tha marina greke. 

Konkretisht, siç njoftohet nga GEETHA, faza e fundit e trajnimit të lartpërmendur, në të cilën ndodhën të shtënat, u zhvillua në zonën më të gjerë të detit në jug të N. Karpathos dhe përfshinte të shtëna me raketa të drejtuara (K / B) nga avionët dhe njësitë e helikopterëve dhe lëshimet e silurëve (T / L) nga nëndetësja, kundër një objektivi real sipërfaqësor.

Materiali fotografik dhe videot e publikuara nga GEETHA dëshmojnë gatishmërinë e Forcave të Armatosura Greke.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.