Turizmi në Mesdhe këtë vit, rivalitet për Greqinë dhe Spanjën

0

Ka indikacione në rritje se ky sezon veror në Evropë do të kthehet në përplasje midis Greqisë dhe Spanjës për ata pak udhëtarë që guxojnë të udhëtojnë. Kjo pasi agjensitë gjermane të udhëtimit njoftuan javën e kaluar se ata po fillojnë të kenë pako pushimesh për Greqinë dhe Spanjën, operatorët britanikë njoftuan se nga 11 korriku do të fillojnë të shesin udhëtime në të dy vendet. Është e qartë se për Spanjën destinacionet që promovohen janë ishujt Baleare dhe ishujt Kanarie dhe jo territori kontinental, profili epidemiologjik i të cilit mbetet akoma me rrezik të lartë, në kontrast me atë të Greqisë.

Sigurisht, agjencitë britanike të udhëtimit po flasin për kushtet për fillimin e udhëtimit në 11 korrik, pasi nga njëra anë vendet e destinacionit duhet të pranojnë vizitorët britanikë pa karantinë dhe nga ana tjetër Britania duhet të lejojë riatdhesimin e udhëtarëve pa imponuar karantinën.

Sidoqoftë, rivaliteti greko-spanjoll mund të rezultojë të jetë virtual, pasi të dhënat e njëzet e katër orëve të fundit mbi zhvillimin e pandemisë janë shqetësuese dhe madje përfshijnë edhe Gjermaninë, tregun më të madh evropian turistik, ku treguesit po rriten përsëri.

Në një nga shenjat më premtuese që pushimet verore në Mesdhe mund të bëhen realitet për britanikët, është se operatori më i madh, TUI njoftoi se do të shërbejë tetë destinacione nga 11 korriku, konkretisht nga aeroportet Gatwick, Manchester dhe Birmingham për në Kretë. , Rodos, Kos, Korfuz, Ishujt Kanarie dhe Ishujt Baleare. Drejtori i Tregtisë TUI UL Richard Sofer ka shprehur besimin se Mbretëria e Bashkuar do të heqë karantinën 14-ditore që kërkohet aktualisht për të gjithë ardhjet deri në këtë datë. Sigurisht, ky vlerësim mbetet për tu verifikuar.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.