Turizmi Europian “i dëmtuar” po përpiqet të ngrihet në këmbë

0

Greqia është në një pozitë më të mirë për sezonin turistik sesa vendet si Italia dhe Spanja, sipas Bloomberg.

“Sidoqoftë, gjërat nuk janë të lehta për asnjë vend. Industria e turizmit është goditur shumë dhe po përpiqet të shpëtojë atë që mundet nga sezoni veror, “tha në një raport të gjerë.

Raporti i Bloomberg fillon në Mykonos, ku kryetari i bashkisë, po përpiqet dëshpërimisht ti japë frymëmarje jetës së re në turizëm, që është “oksigjeni” i ekonomisë lokale. “Mykonos është në një pozitë të fortë për të përfituar pasi kufizimet për Greqinë do të lehtësohen më shpejt sesa në vendet e goditura më shumë nga përhapja e koronavirusit, siç janë Italia dhe Spanja,” tha rrjeti i lajmeve.

“Banorët duan që ishulli të hapet jo vetëm për të zvogëluar dëmet ekonomike, por edhe sepse turizmi është jeta jonë”, tha kryetari i Mykonos. “Sigurisht që ky sezon nuk është normal, por ne duam ta hapim sepse do të jetë shumë i rëndësishëm për to në ditët e ardhshme,” shpjegon z. Koukas.

Pas një beteje dy-mujore për të frenuar virusin, qeveritë evropiane kanë filluar të lehtësojnë gradualisht kufizimet në jetën publike, duke u dhënë shpresë hotelierëve, restoranteve dhe pronarëve të bareve. Është një përpjekje për ekuilibër delikat, pasi autoritetet duan të rikthejnë aktivitetin në jetë, por pa shkaktuar një shpërthim të ri të çështjeve Covid-19.

Pandemia, ka shkaktuar një goditje të paparë në turizmin evropian, me çmime të lira dhe punë në rrezik në një industri që mbulon 10% të PBB-së së kontinentit. Kërkesa parashikohet të bjerë me 40% këtë vit dhe nuk pritet të kthehet në nivelet para krizës pëpara vitit 2023, sipas Komisionit Evropian të Udhëtimit, i cili përfaqëson 33 organizata kombëtare të turizmit.

Bizneset nga IAG (British Airways) deri tek TUI në Gjermani, operatori më i madh turistik në botë, po shkurtojnë dhjetëra mijëra vende pune, ndërsa disa biznese të vogla familjare mund të mos shërohen kurrë, sipas Bloomberg.

“Është vetëm çështje kohe para se të mbarojë likuiditeti dhe ne të shohim falimentime në të gjithë Evropën,” paralajmëron CEO i ETC, Eduardo Santander.

Vendet me nivelet me nivelet më të ulëta të rasteve të koronavirusit, përfshirë Greqinë, Gjermaninë dhe Austrinë, janë të gatshëm të hapen më shpejt, duke përfunduar marrëveshje dypalëshe mbi udhëtimet. Në të tjerët, si Italia, Spanja dhe Franca, ku kanë vdekur gjithsej 85,000 njerëz, mbetet e paqartë se sa shpejt turizmi do të jetë i zbatueshëm përsëri dhe si do të përballen me rregullat e rrepta të distancimit shoqëror dhe higjenës.

Ndikimi i drejtpërdrejtë është “zbutur” disi nga paketat mbështetëse (subvencione pagash, garanci kredie, ulje taksash), por masa e dëmit është përsëri “shumë më serioze” sesa gjatë krizës financiare dhe krizës së borxhit. Një dekadë më parë, shefi i ETC vuri në dukje, duke shtuar se kriza do të sillte “ndryshime thelbësore” në industrinë e turizmit.

Sidoqoftë, shpresat për një rikuperim relativisht të shpejtë të turizmit shprehen edhe në Gjermani. Hotelet atje shpresojnë se gjermanët, të cilët zakonisht kalojnë pushimet në vendet e Evropës Jugore gjatë verës, do të shkojnë në veriun gjerman dhe vendpushimet e Balltikut këtë vit.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.