Trupat qeveritare Libiane kanë marrë nën kontroll një bazë kryesore ajrore

0

Forcat aleate me qeverinë e Tripolit njoftuan të hënën se ata kishin rimarë kontrollin e një baze ajrore në jug-perëndim të Tripolit, duke shënuar ndoshta përparimin më domethënës për gati një vit.

Baza ajrore Watiya, 125 km larg kryeqytetit, ishte një bazë strategjike për forcat besnike të komandantit të forcave të Libisë Lindore, Khalifa Haftar, i cili nisi një sulm ndaj okupimit të Tripolit në Prill 2019.

Fushata u përshkallëzua ashpër në një konflikt të gjatë midis grupimeve me seli në Libinë lindore dhe perëndimore dhe çoi në një rritje të ndërhyrjes ushtarake nga forcat e huaja.

Forcat besnike të Qeverisë së Unitetit Kombëtar (KEE) kanë marrë nën kontroll të plotë Watiya, tha Osama Jouveli, komandanti i lartë ushtarak i cituar nga media zyrtare.

Pamjet e postuara në mediat sociale duket se tregojnë forcat e KEE që përparojnë pa u hasur në pengesa. Aktualisht nuk ka komente nga Ushtria Kombëtare Libiane e Haftarit (LES).

Javët e fundit, forcat KEE kanë zmbrapsur kundërshtarët e tyre me një mbështetje të shtuar nga Turqia, duke pushtuar qytete në bregdetin perëndimor të Tripolit muajin e kaluar.

LES, e mbështetur nga Emiratet e Bashkuara Arabe, Egjipti dhe Rusia, nuk ka arritur të bëjë përparim të rëndësishëm në periferi të Tripolit gjatë fazave të para të fushatës së saj.

LES humbi Garian, baza kryesore e tij pararojë në jug të Tripolit, në përplasjen më të madhe që nga qershori 2019, por akoma kontrollon Tarragona, në juglindje të kryeqytetit.

Libya launches operation to liberate Al-Watiya airbase | TurkishPress

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.