Trump shtyn samitin e G7, kërkon të shtojë vendet në listën e ftesave…

0

Presidenti amerikan Donald Trump tha të shtunën se ai do të shtyjë Samitin e G7 duke shpresuar që të mblidhet në shtator ose më vonë dhe do të zgjerojë listën e të ftuarve duke përfshirë Australinë, Rusinë, Korenë e Jugut dhe Indinë .

Duke folur para gazetarëve, gjatë kthimit të tij në Uashington nga Cape Canaveral në Florida, Trump tha se G7, i cili grupon ekonomitë më të përparuara në botë, ishte një “grup shumë i vjetëruar” në formatin e tij aktual.

“Unë po e shtyj atë sepse nuk e ndiej se si G7 përfaqëson siç duhet atë që po ndodh në botë,” tha Trump.

Ishte e paqartë nëse dëshira e Trumpit për të ftuar vendet të tjera ishte një përpjekje për të zgjeruar përgjithmonë G7. Në disa raste të mëparshme, ai ka sugjeruar që Rusia ti shtohej grupit.

Rusia u përjashtua nga ajo që ishte atëherë G8 në 2014 kur paraardhësi i Trump, Barack Obama, ishte presidenti amerikan, pasi Moska aneksoi rajonin e Krimesë nga Ukraina. Rusia ende mban territorin, dhe qeveri të ndryshme të G7 kanë kundërshtuar thirrjet e mëparshme nga Trump për të ripranuar Moskën.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Alyssa Farah tha se Trump dëshiron që vendet të diskutojnë për Kinën në samit.

Trump ka sulmuar Pekinin për trajtimin e saj të pandemisë së koronavirusit, e cila filloi në Kinë, dhe të premten ai urdhëroi administratën e tij që të fillojë procesin e përfundimit të trajtimit special të SHBA për Hong Kongun në shenjë hakmarrjeje për vendimin e Kinës për vendosjen e një ligji të ri të sigurisë për ish- Koloninë britanike.

Vendimi për të shtyrë samitin e G7 është një tërheqje për Trump, i cili kishte kërkuar të priste grupin e vendeve të mëdha të industrializuara në Uashington, si një demonstrim që Shtetet e Bashkuara po i ktheheshin normalitetit pas epidemisë së koronavirusit, e cila ka vrarë më shumë se 103,000 amerikanë.

Trump kishte anuluar një takim e G7 të planifikuar për në mars pasi virusi po përhapej, por kohët e fundit ai kishte kërkuar ta rimblidhte atë.

Presidenti Francez Emmanuel Macron mbështeti idenë e një takimi personal, sipas Shtëpisë së Bardhë, por Kryeministri Kanadez Justin Trudeau nuk pranoi, duke thënë se ka shumë pyetje të lidhura me shëndetin. Këtë javë, kancelarja gjermane Angela Merkel tha se nuk mund të merrte pjesë.

Koreja e Jugut është në dijeni të ftesës së Trump dhe do të diskutojë çështjen me Shtetet e Bashkuara, i tha një zyrtar qeverie në Seul të dielën Reuters.

Grupet G7 Shtetet e Bashkuara, Britania, Franca, Japonia, Gjermania, Italia dhe Kanada, dhe Bashkimi Evropian gjithashtu do merrin pjesë.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.