Trump shkarkoi inspektorin e përgjithshëm të Departamentit të Shtetit

0

Presidenti republikan Donald Trump ka shkarkuar Inspektorin e Përgjithshëm të Departamentit të Shtetit për kryerjen e një hetimi ndaj Sekretarit të Shtetit Mike Pompeo, ka thënë një ligjvënës demokrat, duke iu referuar një akti potencialisht të paligjshëm të hakmarrjes.

Departamenti i Shtetit konfirmoi shkarkimin e Inspektorit të Përgjithshëm Steve Link të premten, pa specifikuar pse.

Nga ana e tij, politikani demokrat Eliot Engel, kreu i Komitetit të Punëve të Jashtme, tha se ai ishte informuar se Linik kishte filluar një hetim ndaj sekretarit Pompeo.

“Fakti që z. Lynch u shkarkua në mes të një hetimi të tillë sugjeron që ky ishte një veprim i paligjshëm dhe hakmarrës,” shtoi Engel.

Një ndihmës demokrat në Kongres, i cili foli në kushte anonimiteti, tha se Linç po hetonte pretendimet se Pompeo kishte udhëzuar një zyrtar politik të Departamentit të Shtetit si zgjidhte punët personale dhe të gruas së tij.

Pompeo shpesh udhëton në botë në një aeroplan qeveritar i shoqëruar nga gruaja e tij, gjë që i bën shumë njerëz ta venë re këtë, pasi Susan Pompeo nuk ka asnjë rol zyrtar.

Nga ana e saj, Kryetarja e Dhomës Nancy Pelosi tha që Lynch ishte “ndëshkuar për kryerjen e detyrës së tij për të mbrojtur Kushtetutën tonë dhe sigurinë tonë kombëtare”.

Për disa vite, Prokurori i Përgjithshëm Steve Lynch ishte emëruar Inspektori i Përgjithshëm i Departamentit të Shtetit që nga viti 2013 nga paraardhësi i Trump, Demokrati Barack Obama, për të mbikëqyrur menaxhimin e duhur të 70 miliardë dollarëve amerikanë në këtë departament.

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit tha se Steven Ackard, një ish bashkëpunëtor i Zëvendës Presidentit Mike Pence, do të emërohej inspektori i përgjithshëm i ri.

Vitin e kaluar, Ackard mori përsipër kryetarin e Departamentit të Punëve të Jashtme të Departamentit të Shtetit, në krye të marrëdhënieve me diplomatët nga vendet e tjera që shërbenin në Shtetet e Bashkuara.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.