Trump heq idenë për bllokimin e Nju Jorkut ndërsa numërimi i vdekjeve në SHBA kalon 2,000

0

Presidenti Donald Trump tha të shtunën se do të lëshojë një paralajmërim udhëtimi për zonën e goditur në New York për të kufizuar përhapjen e koronavirusit, duke u mbështetur nga një sugjerim i mëparshëm se ai mund të përpiqet të ndërpresë atë.

“Një karantinë nuk do të jetë e nevojshme,” tha ai në Twitter.

Njoftimi i Trump erdhi ndërsa numërimi i vdekjeve në SHBA kaloi 2.100, më shumë se dyfishi i nivelit nga dy ditë më parë. Shtetet e Bashkuara tani kanë regjistruar më shumë se 122,000 raste të virusit të frymëmarrjes, më shumë e çdo vendi në botë.

Që kur virusi u shfaq për herë të parë në Shtetet e Bashkuara në fund të janarit, Trump është përpjekur për të ulur rreziqet e infeksionit dhe duke u bërë thirrje amerikanëve të ndërmarrin hapa për të ngadalësuar përhapjen e tij.

Trump tha të shtunën pasdite se ai mund të vendosë një ndalim të udhëtimit brenda dhe jashtë Nju Jorkut dhe në një pjesë të New Jersey dhe Connecticut, epiqendra amerikane e sëmundjes, për të mbrojtur shtetet e tjera. Ai ofroi disa specifika.

Kritikët e quajtën menjëherë idenë e pabarabartë, duke thënë se kjo do të shkaktonte kaos në një rajon që shërben si motori ekonomik i Shteteve të Bashkuara lindore, që përbën 10 përqind të popullsisë dhe 12 përqind të PBB-së.

“Nëse keni filluar të caktoni zonat në të gjithë vendin, do të ishte çuditërisht, kundër-produktive, anti-Amerikane,” tha guvernatori i New York-ut Andrew Cuomo në CNN.

Disa orë më vonë, Trump hodhi idenë, duke thënë se ai në vend të kësaj do të kërkojë nga Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) të lëshojnë një “Këshillë të fortë udhëtimi” që do të administrohej nga qeveritarët e tre shteteve.

CDC më vonë paralajmëroi banorët e shteteve kundër udhëtimit jo-thelbësor të brendshëm për 14 ditë. Ai tha që paralajmërimi nuk vlen për punonjësit e “industrive kritike të infrastrukturës”, përfshirë kamionët, shëndetin publik dhe shërbimet financiare.

Ishte përmbysja e fundit për Trump, i cili nuk ka nguruar të urdhërojë kompanitë amerikane që të prodhojnë pajisje mjekësore të nevojshme, megjithë dëshirat e guvernatorëve dhe punonjësve të spitalit.

Testet për të ndjekur përparimin e sëmundjes mbeten gjithashtu në furnizim të pamjaftueshëm, megjithë premtimet e përsëritura të Shtëpisë së Bardhë se ato do të ishin gjerësisht të disponueshme.

Të shtunën, Trump u duk për të zbutur komentet e tij të mëparshme duke kërkuar që ekonomia amerikane të rihapet nga mesi i prillit. “Ne do të shohim se çfarë do ndodhi,” tha ai. Grafik: coronavirus amerikan – këtu

Megjithëse Trump me sa duket ka zgjedhur të mos imponojë pika kontrolli në autostradat dhe aeroportet që çojnë jashtë Nju Jorkut, disa shtete kanë vendosur kufijtë e tyre.

Njujorkezët që mbërrijnë në Florida dhe Rhode Island përballen me urdhra për tu izoluar nëse synojnë të qëndrojnë, dhe qeveritarët e Pensilvanisë dhe Virxhinias Perëndimore kanë kërkuar që vizitorët ng New Yorku të vetë-karantinohen vullnetarisht.

Guvernatori i New Hampshire Chris Sununu të shtunën u kërkoi të gjithë vizitorëve në shtetin e tij që nuk vijnë për arsye pune për të bërë vetë-karantinë vullnetare.

Rastet e reja të koronavirusit në Kinë patën rënie pasi qeveria vendosi një bllokim të rreptë të Wuhan, epiqendra e sëmundjes.

Numri i trupave vazhdon të rritet në Itali, ku autoritetet kanë bllokuar udhëtimet nëpër të gjithë vendin dhe i kanë ndaluar njerëzit të largohen nga shtëpitë e tyre për të gjithshka, por edhe për arsyet thelbësore.

Numri i pacientëve me koronavirus në spitalet në Kaliforni u rrit me më shumë se një të tretën gjatë natës, tha guvernatori Gavin Newsom.

Zyrtarët në Luiziana, ku festimet e Mardi Gras në fund të muajit të kaluar në New Orleans nxitën një shpërthim, raportuan 17 vdekje shtesë dhe 569 raste të reja të shtunën.

Sëmundja ka rezultuar më fatale në mesin e të moshuarve, por Guvernatori i Illinois JB Pritzker tha të Shtunën se një foshnjë kishte vdekur në shtetin e tij. Grafik: Ndjekja e përhapjes së koronavirusit global – këtu

Punonjësit e kujdesit shëndetësor amerikan janë duke bërë apel për më shumë pajisje dhe pajisje mbrojtëse pasi përballen me një rritje të numrit të pacientëve.

Mjekët janë veçanërisht të shqetësuar për një mungesë të ventilatorëve, makineritë e frymëmarrjes të nevojshme për ata që vuajnë nga COVID-19, sëmundja e frymëmarrjes në formë të pneumonisë e shkaktuar nga koronavirusi dhe shumë ngjitës.

Spitalet kanë shprehur gjithashtu alarmin për mungesat e ilaçeve, tankeve të oksigjenit dhe stafit të trajnuar.

Të Shtunën, infermieret protestuan jashtë Qendrës Mjekësore Jacobi në New York, duke thënë se mbikëqyrësit u kërkuan atyre që të ripërdorin maskat e tyre, duke e rrezikuar kështu shëndetin e tyre.

Një praktikant mjekësor në Spitalin Presbyterian të New York tha që atyre iu dha vetëm një maskë.

“Ku janë njerëzit që marrin këto vendime, jemi ne që hyjnë në dhomat e pacientëve,” tha traineri, i cili foli në kushte anonimiteti.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.