Trump akuzon udhëheqësin e Black Lives Matter për “tradhti” dhe “rebelimin”

0

Donald Trump të enjten akuzoi një prej drejtuesve të lëvizjes Black Litter Matter për kryerjen e “tradhtisë”, në një tregues tjetër që Presidenti Republikan i Shteteve të Bashkuara vazhdon të preferojë linjën “e ashpër” në dialogun në vazhdim mbi racizmin dhe barbarizmin policor në vend.

Presidenti amerikan, i cili do të kandidojë për rizgjedhje në Nëntor, bëri komentet përmes Twitter, duke iu referuar komenteve të bëra nga Hawk Newsom, një anëtar i vjetër i organizatës Black Lives Matter gjatë një interviste në televizion, në rrjetin Fox News.

Newcom tha se protestat e fundit kishin çuar në një dialog të vërtetë politik për të promovuar reformën policore dhe për të arrestuar oficerët e policisë që kishin kryer abuzime. Por ai shmang dënimit të incidenteve.

“Unë kam thënë (…) nëse ky vend nuk na jep atë që duam, atëherë ne do ta djegim këtë sistem dhe do ta zëvendësojmë”, tha aktivisti. “Unë mund të flas në mënyrë metaforike. Unë mund të flas fjalë për fjalë. Është çështje interpretimi “.

Duke reaguar ndaj deklaratës së Newcom, presidenti amerikan theksoi në një postim në faqen e rrjeteve sociale që preferon se “Kjo është tradhti, qëndrim, rebelim!”, Përpara se të bënte një postim të dytë me frazën “ligj & rend” me të gjitha gërmat në kapitale.

Liria e fjalës mbrohet nga Kushtetuta e SHBA, dhe në përgjithësi ligji ndëshkon vetëm nxitjen e dhunës vetëm kur bëhet fjalë për rastet kur dhuna është me të vërtetë e menjëhershme.

Demokratët në Kongres këtë javë kundërshtuan një projektligj republikan për të reformuar policinë, të cilin ata e përshkruanin si dekorativ, dhe dje miratuan projektligjin e tyre në Dhomën e Përfaqësuesve, duke e dërguar atë në Senat ku nuk konsiderohet se ka të ngjarë të miratohet.

Zhvillimi u regjistrua saktësisht një muaj pas vdekjes së George Floyd në Minneapolis.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.