Tre fëmijë mbeten të vrarë nga sulmet me raketa nga militantët Haftar

0

Milicia besnike ndaj komandantit me bazë në Libinë Lindore , Khalifa Haftar, filluan sulme me raketa në Tripoli më 18 mars, duke vrarë katër civilë, duke përfshirë tre fëmijë, sipas Agjencisë Anadolu.

Agjensia raportoi më 19 mars se tre fëmijë nga e njëjta familje u vranë në sulmin e parë në periferinë Ain Zara të Tripolit jugor, sipas Ministrisë së Shëndetësisë nën Qeverinë e Akordit Kombëtar ( GNA ) të njohur nga KB .      

Një grua u vra më vonë në të njëjtën ditë në rrethinat e kryeqytetit, kur një raketë goditi makinën e saj, duke plagosur edhe vajzën dhe mbesën e saj, sipas një deklarate të GNA-së .     

Luftimet e rënda midis forcave të besnike të GNA dhe milicive Haftar kanë vazhduar që nga fillimi i 18 Marsit.     

Kombet e Bashkuara, së bashku me nëntë vende, më 17 mars u bënë thirrje palëve ndërluftuese të Libisë të ndërpresin armiqësitë për të lejuar autoritetet shëndetësore të luftojnë kundër koronavirusit të ri.

Në një deklaratë të përbashkët, ambasadorët e Algjerisë, Francës, Gjermanisë, Italisë, Hollandës, Britanisë dhe Shteteve të Bashkuara, si dhe delegacionit të Bashkimit Evropian në Libi dhe qeveritë së Tunizisë dhe Emirateve të Bashkuara Arabe bënë thirrje për një “armëpushim humanitar “.

Ata u bënë thirrje palëve ndërluftuese që “të deklarojnë një ndërprerje të menjëhershme, humanitare të armiqësive … të lejojnë autoritetet lokale të përgjigjen ndaj sfidës së paparë të shëndetit publik të paraqitur nga COVID-19”.            

Misioni Mbështetës i Kombeve të Bashkuara në Libi u bashkua me thirrjen, duke u bërë thirrje të gjitha palëve “të bashkojnë forcat menjëherë para se të jetë vonë për t’u përballur me këtë kërcënim mbizotërues, të përhapur shpejt”.

Libia e shkatërruar nga lufta është e ndarë kryesisht midis forcave që mbështesin Qeverinë e Akordit Kombëtar (GNA) dhe ato të komandantit ushtarak me bazë lindore Khalifa Haftar, i cili mbështet një administratë rivale në lindje të vendit.               

Deri më tani, asnjë rast i COVID-19 nuk është raportuar nga asnjë administratë, por ekspertët kanë frikë se një shpërthim mund të jetë katastrofik për shkak të sistemit të degraduar shëndetësor të vendit.

Një armëpushim i brishtë hyri në fuqi më 12 janar, por ka pasur shkelje të përsëritura.

Pas mbylljes së shkollave javën e kaluar, GNA tha në 16 mars se po mbyllte kufijtë tokësorë dhe po ndalonte fluturimet në perëndim të vendit për të mbajtur virusin.

Në lindje, kufijtë mbesin të hapur me Egjiptin, i cili ka raportuar 166 raste të COVID-19.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.