Teori konspirative që lidh teknologjinë 5G me përhapjen e koronavirusit Covid-19 !?

0

Një teori konspirative që lidh teknologjinë e komunikacionit celular 5G me përhapjen e koronavirusit Covid-19 është një lajm i rremë i rrezikshëm dhe komplet fals, tha Britania të shtunën.

Kur u pyet nga një reporter për të ashtuquajturën “teori” se 5G mund të luante rol në përhapjen e sëmundjes, ministri i kabinetit britanik, Michael Gove tha: “Kjo është vetëm një marrëzi, marrëzi e rrezikshme gjithashtu.”

Antenat e telefonave celularë ditët e fundit janë vandalizuar dhe stafi i telekomunikacionit u abuzua në Birmingham në Anglinë qendrore dhe Merseyside në Anglinë veriore, duke dëmtuar lidhjen në një kohë kur njerëzit janë përdorur më shumë se kurrë internetin.

Një sulm me zjarrvënie në një kullë në Birmingham në pronësi të BT (BT.L), ndërmarrja më e madhe e telekomunikacionit në Britani, shkaktoi dëme të konsiderueshme. Ajo siguroi shërbime 2G, 3G dhe 4G për mijëra njerëz, por nuk kishte aftësi 5G, tha kompania, shkruan “Guardian”.

Drejtori kombëtar i mjekësisë NHS në Angli, Stephen Powis, tha se ideja e komplotit 5G ishte një lajm i rremë pa mbështetje shkencore që rrezikonte të dëmtonte reagimin e urgjencës ndaj shpërthimit.

“Historia 5G është e pakuptimtë, është lloji më i keq i lajmeve të rreme“, tha Powis. “Realiteti është se rrjetet e telefonisë celulare janë absolutisht kritike për të gjithë ne.”

“Këto janë gjithashtu rrjetet telefonike që përdoren nga shërbimet tona të urgjencës dhe punonjësit tanë shëndetësorë dhe unë jam tërësisht i indinjuar.

E neveris faktin që njerëzit të ndërmarrin veprime kundër vetë infrastrukturës që duhet t’i përgjigjet kësaj urgjence shëndetësore,” tha Powis .

Një grup lobist për operatorët mobilë të Mbretërisë së Bashkuar – përfshirë EE, O2, Vodafone dhe Three – thanë se ishte në dijeni të thashethemeve të rreme që lidhnin 5G me virusin, dhe se stafi i telekomunikacionit ishte kërcënuar.

Videot janë shpërndarë në mediat sociale që tregojnë mjeshtra të telefonisë celulare në Birmingham dhe Merseyside – së bashku me pretendimet.

Postimet janë ndarë në Facebook, YouTube dhe Instagram – përfshirë edhe nga llogari të verifikuara me qindra mijëra ndjekës.

Por shkencëtarët thonë se ideja e një lidhje midis Covid-19 dhe 5G është “mbeturina e plotë” dhe biologjikisht e pamundur.

Teoritë e komplotit janë quajtur “lloji më i keq i lajmeve të rreme” nga Drejtori Mjekësor NHS në Angli, Stephen Powis.

Teori Konspirative

Shumë nga ata që ndajnë postimin po shtyjnë një teori konspirative duke pretenduar gënjeshtra se 5G – e cila përdoret në rrjetet e telefonisë celulare dhe mbështetet në sinjalet e bartura nga valët e radios, është disi përgjegjëse për koronavirusin.

Këto teori duket se kanë dalë së pari përmes postimeve në Facebook në fund të janarit, në të njëjtën kohë rastet e para u regjistruan në SH.B.A.

Ata duket se bien gjerësisht në dy kampe:

  • Dikush pretendon se 5G mund të shtypë sistemin imunitar, duke i bërë njerëzit më të ndjeshëm ndaj kapjes së virusit.
  • Tjetri sugjeron që virusi disi mund të transmetohet përmes përdorimit të teknologjisë 5G.

Të dyja këto nocione janë “mbeturina të plota”, thotë Dr. Simon Clarke, profesor i asociuar në mikrobiologjinë celulare.

Rrjeti celular
Titulli i imazhit : Mastet kapën zjarr në Birmingham dhe Merseyside, duke nxitur hetime

“Ideja që 5G ul sistemin tuaj imunitar nuk qëndron,” thotë Dr Clarke.

“Sistemi juaj imunitar mund të ndikohet nga të gjitha llojet e gjërave, duke u lodhur gjatëë ditës, ose duke mos pasur një dietë të mirë. Këto luhatje nuk janë të mëdha, por mund t’ju bëjnë më të ndjeshëm ndaj kapjes së viruseve.

“Valët e radios mund të prishin fiziologjinë tuaj pasi ato ju ngrohin, domethënë sistemi juaj imunitar nuk mund të funksionojë normalisht. Por valët e radios 5G janë të vogla dhe ato nuk janë askund afër sa të jenë të forta për të ndikuar në sistemin imunitar. Ka pasur shumë studime për këtë. “

Grafiku tregon frekuencat e 5G në spektrin elektromagnetik - brenda brezit jo-jonizues në skajin e poshtëm të shkallës.

Do të ishte gjithashtu e pamundur që 5G të transmetojë virusin, shton Adam Finn, profesor i pediatrisë në Universitetin e Bristol.

“Epidemia e tanishme është shkaktuar nga një virus që kalohet nga një person i infektuar në një tjetër. Ne e dimë se kjo është e vërtetë. Ne madje kemi virusin që rritet në laboratorin tonë, të marrë nga një person me sëmundje. Viruse dhe valë elektromagnetike që funksionojnë në telefonat celular dhe puna e lidhjeve në internet janë gjëra të ndryshme. aq të ndryshme sa shkumësat me djathin “, thotë ai.

Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet një tjetër e metë e madhe me teoritë e komplotit, koronavirusi është përhapur në qytetet në Mbretërinë e Bashkuar, ku 5G akoma nuk është vendosur, dhe në vende si Irani që akoma nuk e përdorin këtë teknologji.

Kishte shumë histori të frikshme rreth 5G që qarkullonin para shpërthimit të koronavirusit,

Në fillim të këtij viti, një studim i gjatë nga mbikëqyrësi, Komisioni Ndërkombëtar për Mbrojtjen nga Rrezatimi Jo-Jonizues (ICNIRP) kundërshtoi këto pretendime, duke thënë se nuk kishte prova që rrjetet e lëvizshme shkaktojnë kancer ose sëmundje të tjera.

Coronavirus: Whatfarë ju duhet të dini grafik që përmban tre pika kryesore: lani duart për 20 sekonda;  përdorni një ind për kollat;  mos e prekni fytyrën

Por sido qoftë, po apo jo, dezinformatat duket se janë përshkallëzuar.

Organi i Tregtisë Mobile UK ka thënë se thashethemet dhe teoritë e rreme që lidhin 5G dhe koronavirus ishin “shqetësuese”, ndërsa Departamenti për Digital, Kulturë, Media dhe Sport ka përsëritur se nuk ka “absolutisht asnjë provë të besueshme për lidhjen”.

Viruset pushtojnë qelizat njerëzore ose shtazore dhe i përdorin ato për tu riprodhuar, që është ajo që shkakton infeksionin. Viruset nuk mund të jetojnë shumë gjatë jashtë një gjëje të gjallë, kështu që ata duhet të gjejnë një mënyrë , zakonisht përmes pikave të lëngshme nga kollitjet ose teshtitjet.

Renditja e gjenomit të këtij koronavirusi sugjeron që ajo u hodh nga kafshët te njerëzit, dhe më pas filloi të kalojë nga njeriu te njeriu.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.