Takimi Greqi – Turqi – NATO nesër në Bruksel

0

Takimi në nivel ushtarak midis Greqisë – Turqisë dhe NATO do të zhvillohet nesër në Bruksel për të vazhduar diskutimin në lidhje me propozimet e sekretarit të përgjithshëm i NATO_s, sipas burimeve diplomatike.

Të dielën, anija kërkimore Turke Orutç Reis u kthye në portin e Antalisë , pasi të shtunën, Navtex Turk, i cili u lëshua në 31 Gusht dhe ishte për periudhën nga 2 deri në 12 Shtator, përfundoi dhe nuk u rinovua.

Sipas të përditshmeve turke pro-qeveritare, vendimi u mor për shkak të bisedimeve midis dy vendeve në NATO.

Megjithatë, Ministria Turke e Energjisë ia atribuon kthimin “Oruç Reis” mirëmbajtjes së anijes kërkimore sizmike dhe jo një hapi të de-përshkallëzimit .

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.