Si Rusia po përdor teknologji autoritare për të frenuar koronavirusin

0

Rusia nën Presidentin Vladimir Putin ka eksperimentuar teknologjinë autoritare: Vitin e kaluar, udhëheqësi i Kremlin miratoi masa që do të mundësonin krijimin e një interneti “sovran” rus , i aftë të jetë i pavarur nga pjesa tjetër e botës. Pandemia e Covid-19 tani po u jep autoriteteve ruse një mundësi për të provuar fuqitë e teknologjisë e re, dhe mbrojtësit e intimitetit dhe fjalës së lirë të vendit shqetësohen se qeveria po ndërton aftësi të reja mbikëqyrjeje.

Ndoshta mjeti më i mirë-publikuar i teknologjisë në arsenalin e Rusisë për luftimin e koronavirusit është sistemi masiv i njohjes së fytyrës në Moskë . I përfunduar në fillim të këtij viti, sistemi i mbikëqyrjes fillimisht kishte nxitur një reagim të pazakontë publik, me avokatët e intimitetit dhe ngritjen e padive për mbikëqyrje të paligjshme. Coronavirus, megjithatë, i ka dhënë një rritje të papritur të marrëdhënieve me publikun sistemit. Javën e kaluar, policia e Moskës pretendoi se kishte kapur dhe gjobitur 200 persona që shkelën karantinën dhe izolimin e vet duke përdorur njohjen e fytyrës dhe një sistem 170,000 kamerash. Sipas një raporti të mediave ruse disa prej shkelësve të dyshuar të cilët u gjobitën kishin qenë jashtë për më pak se gjysmë minutë para se të kapeshin nga një aparat fotografik.

“Ne duam që të ketë edhe më shumë kamera në mënyrë që të mos ketë ndonjë qoshe të errët apo rrugë anësore,” tha Oleg Baranov, shefi i policisë së Moskës, në një konferencë të fundit, duke shtuar se shërbimi aktualisht është duke punuar për të instaluar një 9,000 kamera shtesë.

Në këtë foto të realizuar më 22 shkurt, një aparat fotografik përgjimi, majtas, majtas, shihet teksa njerëzit ecin poshtë në një Metro të Moskës.

Sistemi është përdorur gjithashtu për të analizuar rrjetet sociale të atyre që kanë ose dyshohet se kanë koronavirus. Kryetari i Bashkisë së Moskës Sergey Sobyanin përshkroi në blogun e tij zyrtar se si autoritetet komunale gjurmuan një grua kineze që fluturoi në qytet nga Pekini në shkurt. Ndërsa një test përfundimisht u kthye përsëri në negativ, Sobyanin tha se autoritetet vëzhguan shoferin e taksisë që e merrte gruan nga aeroporti për në shtëpi, një mik të cilin ajo e takoi jashtë bllokut të apartamentit të saj në shkelje të karantinës, dhe mblodhi të dhëna për të gjithë 600 personat që jetonin në ndërtesën e saj . Dhe atëherë ekziston përdorimi i gjeolokacionit për të gjurmuar transportuesit e koronavirusit. Epidemiologët e shohin gjurmimin dhe shtypjen e të dhënave si një mjet të rëndësishëm për gjurmimin dhe lokalizimin e infeksioneve por Rusia ka marrë një qasje edhe më dalluese. Kryeministri Mikhail Mishustin në fillim të kësaj jave urdhëroi Ministrinë e Komunikimeve të Rusisë që të përfundojë një sistem gjurmimi të bazuar në “të dhënat e gjeokokimit nga ofruesit e lëvizshëm për një person specifik” deri në fund të kësaj jave. Me fjalë të tjera, të dhënat e grumbulluara nga sistemi nuk do të jenë anonime: Sipas një përshkrimi në dekretin e qeverisë, informacionet e mbledhura nën sistemin e gjurmimit do të përdoren për të dërguar tekste për ata që kanë rënë në kontakt me një transportues koronavirusi, dhe të njoftojë autoritetet rajonale në mënyrë që ata të mund të vënë individët në karantinë. Masat e tilla kanë nxitur shumë pak debate publike. Dhe Rusia është larg të qenurit i vetmi vend në botë që rriti aftësitë e mbikëqyrjes për të frenuar përhapjen e virusit.

Një kamerë vëzhgimi video është fotografuar në qendrën mjekësore shumë-qëllimore Novomoskovsky për pacientët që dyshohen për simptoma të infeksionit koronavirus, në Moskë.

Në Izrael, shërbimi i sigurisë Shin Bet ka zhvendosur programin e tij të fuqishëm të mbikëqyrjes për të ndjekur lëvizjet e pacientëve me koronavirus ose transportuesve të dyshuar. Mekanizmi është i ngjashëm me atë të përdorur në Rusi – të dhënat e kartave të telefonit dhe të kreditit përdoren për hartografim, dhe zyrtarët shëndetësorë më pas duhet të paralajmërojnë dhe karantinojnë njerëzit që ishin brenda 2 metrash, për 10 minuta ose më shumë, për dikë të infektuar nga virusi, sipas Ministrisë së Shëndetit të vendit. Ministria tha në një deklaratë se informacioni do të përdoret vetëm nga specialistët e tij dhe fshihet pas 60 ditësh. Por grupet e të drejtave kanë paraqitur një peticion kundër tij në Gjykatën e Lartë të Drejtësisë, e cila paralajmëroi se do të mbyllë programin nëse nuk ka më shumë mbikëqyrje. Të enjten, Shin Bet tha në një deklaratë se ndihmoi autoritetet shëndetësore të identifikojnë dhe izolojnë më shumë se 500 banorë që u zbuluan se ishin të sëmurë me koronavirus. Në Korenë e Jugut, qeveria përdori të dhëna nga transaksionet e kartave të kreditit, gjeolokimi i telefonit dhe pamjet e mbikqyrjes për të dhënë informacion të detajuar mbi pacientët me koronavirus, pa i identifikuar ato me emër, sipas një faqe interneti qeveritare. Rezultati ishte një hartë ku njerëzit mund të shohin nëse ata ishin në afërsi të një transportuesi koronavirusi. Historitë e hollësishme çuan në disa pacientë që do të merreshin, duke pasur informacionin e tyre personal pa pëlqimin e tyre, prandaj autoritetet vendosën të zvogëlojnë politikat e ndarjes së të dhënave. Transportuesit celularë në Bashkimin Evropian po ndajnë të dhëna me autoritetet shëndetësore në Itali, Gjermani dhe Austri për të ndihmuar në monitorimin e mënyrës se si njerëzit pajtohen me distancimin shoqëror, raportoi Reuters. Qeveria amerikane është duke kërkuar të përdorë të dhëna anonime të grumbulluara nga gjigantë të teknologjisë për qëllime të ngjashme, sipas The Washington Post. Por në Rusi, avokatët e intimitetit shqetësohen se përdorimi i teknologjise për njohjen e fytyrës tashmë ishte një zonë legale; masat më të rrepta mes koronavirusit mund të lejojnë që shteti të ushtrojë edhe më shumë kontroll mbi qytetarët e saj deri pasi të përfundojë epidemia.

“Dallimi qëndron te vendet që kanë një kulturë më të lartë të intimitetit dhe një kufizim të konsiderueshëm të qasjes dhe përdorimit të këtyre të dhënave”, tha Sarkis Darbinyan, avokat me Roskomsvoboda, një organizatë joqeveritare që gjurmon liritë në internet në Rusi. “Gjëja më e frikshme është se epidemia do të përfundojë një ditë, por këto masa jam i sigurt se do të qëndrojnë”. Ndërkohë, Rusia planifikon të zgjerojë sistemet e saj ekzistuese ndërsa rritet numri i rasteve të koronavirusit. Por sistemi i Moskës i mbikëqyrjes së Big Brother është shumë i përsosur. Jashtë kryeqytetit të Rusisë, njohja e fytyrës zakonisht është e kufizuar në aeroporte dhe stacione hekurudhore, por qeveria thotë se po përgatitet të futet në mjete të tjera të mbikëqyrjes në përpjekje për të zbuluar më tej modelet e virusit.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.