Shtyrja e Lojërave Olimpike tjetër goditje në ekonominë e Japonisë…

0

Shtyrja e Lojërave Olimpike është një goditje e rëndë për ekonominë e dobësuar nga goditjet e vazhdueshme të Japonisë, e treta më e madhe në botë, në recesion.

Për kryeministrin Shinzo Abe, i cili është përpjekur të rigjallërojë rritjen përmes një përzierje të lehtësimit masiv monetar, reformave të qeverisjes dhe turizmit, shpërthimi i koronavirusit ka rënduar atë që supozohej të kishte qenë një vit triumfues olimpik.

Abe ka premtuar tashmë një stimul “të madh” për të luftuar koronavirusin, i cili do të përfshijë të paktën 137 miliardë dollarë shpenzime, kanë thënë burimet për Reuters. Disa nga ato do të financohen nga huamarrja e re, megjithë pozicionin fiskal të Japonisë.

“Tani jemi duke u përballur me një situatë shumë të rëndë,” i tha Reuters Hiroshi Ugai, kryekonomist në JPMorgan Securities Japan.

JP Morgan vlerëson se shtyrja e Lojërave do të trokasë minus 1.1 trilionë jen (10 miliardë dollarë), ose 0.2%, nga ekonomia këtë vit.

Ndërsa kjo mund të mos duket shumë për një vend si Japonia, por kur vjen nga një ekonomi e rënduar dhe koronavirusi sulmon turizmin dhe rrit presionin ndaj kompanive të vogla dhe të mesme, duke rritur mundësinë e një sulmi në falimentime, atëhere rraporti duket ndryshe.

Pandemia gjithashtu kërcënon të vendosë “gozhdët në kapak “.

Pastaj ka një goditje edhe për besimin e ekonomisë shtëpiake, të biznesit dhe investitorëve, që mund të jetë e konsiderueshme për një shoqëri të plakur që ka luftuar për një kohë të gjatë, shpesh pa sukses, për t’i shpëtuar gërryerjeve të deflacionit.

“Do të ndikojë gjithashtu në ndjenjën”, tha Toshihiro Nagahama, kryekonomist në Institutin e Kërkimit Jetësor Dai-ichi.

“Kështu që efekti do të bëhet edhe më i madh.”

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.