Shtyhet gjyqi në Hollandë për të akuzuarit e katastrofës së avionit MH17…

0

Gjyqi për katër burra të akuzuar për vrasje për rrëzimin e Fluturimit 17 të Malaysia Airlines në Ukrainë në vitin 2014 do të shtyhet deri më 8 qershor për t’i dhënë avokatëve mbrojtës më shumë kohë për t’u përgatitur, vendosën gjykatësit në seancën dëgjimore në Hollandë të hënën.

MH17 ishte duke fluturuar nga Amsterdam në Kuala Lumpur kur u qëllua nga një raketë e shkrepur nga territori i mbajtur nga rebelët pro-Moskës mes luftimeve në Lindjen e Ukrainës, duke vrarë të gjithë 298 në bord. Rusia ka mohuar çdo përfshirje.

Të pandehurit, rusët Sergey Dubinsky, Oleg Pulatov, Igor Girkin dhe ukrainasi Leonid Kharchenko, mbanin poste të larta në milicitë pro-ruse në lindje të Ukrainës në 2014, sipas prokurorëve. Ata përballen me akuza paraprake për vrasje dhe për shkaktimin e rrëzimit të një avioni.

Prokurorët thonë se të katër burrat ndihmuan për të rregulluar sistemin raketor rus të përdorur për të rrëzuar MH17, një aeroplan civil, duke vrarë të gjithë në bord. Shumica e të vrarëve ishin holandezë.

Pulatov nuk u paraqit personalisht por dërgoi avokatë për ta përfaqësuar atë dhe ata i kanë thënë gjykatës klienti i tyre nuk ishte përfshirë në asnjë mënyrë në përplasje. Të pandehurit e tjerë po gjykohen në mungesë.

Avokatët e Pulatov argumentuan në hapjen e çështjes më 9 mars se u duhej më shumë kohë për të lexuar nëpër të gjitha dokumentet e gjykatës. Të hënën, gjyqtarët Hollandezë u pajtuan me ta.

“Gjykata pezullon shqyrtimin e çështjes Pulatov deri në 8 qershor, 10:00, dhe mbrojtja do të jetë në gjendje të flasë në atë kohë,” tha gjykatësi kryesues Hendrik Steenhuis.

Ai tha se do të thoshte se çështjet kundër tre të pandehurve të tjerë, për të cilët gjykohen njëkohësisht, prandaj edhe do të pezullohen deri në atë kohë.

Seanca e së hënës u mbajt pas dyerve të mbyllura për shkak të shpërthimit të koronavirusit, por u transmetua përmes një transmetimi live në internet.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.