Shteteve të BE-së u duhen 10 herë më shumë pajisje mjeksore në luftën kundër koronavirusit…

0

Shtetet e Bashkimit Evropian kanë nevojë për 10 herë më shumë pajisje mbrojtëse personale dhe pajisje të tjera mjekësore, siç janë ventilatorët, për të trajtuar koronavirusin sesa mund të sigurojnë zinxhirët tradicionale të furnizimit, tregoi një dokument i brendshëm i BE-së, të mërkurën.

Blloku me 27 vende po përpiqet për javë të tëra për të marrë pajisje thelbësore, si maska ​​për fytyrën, ventilatorë për pacientët me probleme të rënda të frymëmarrjes dhe produkte të tjera mjekësore që prej përhapjes së epidemisë së koronavirusit në kontinentin në fillim të këtij viti.

Por përkundër përpjekjeve, “disponueshmëria dhe furnizimi i pajisjeve mbrojtëse personale dhe pajisjeve të tjera mjekësore, në veçanti të ventilatorëve, në të gjithë Evropën mbetet shqetësuese”, tha Komisioni Evropian në një dokument të datës 25 mars dhe parë nga Reuters.

“Vlerësimet e brendshme të Komisionit tregojnë se furnizimi tradicional do të jetë në gjendje të shërbejë vetëm pak, 10% të kërkesës, “thuhet, për herë të parë, duke vendosur një shifër në mungesën e materialit thelbësor për të luftuar virusin shumë ngjitës .

Mungesat e pajisjeve mjekësore po i ekspozojnë punënjësit e mjekësisë në rreziqe më të larta të infektimit, gjë që rrezikon dhe pacientët që mund të infektohen nga mjekë ose infermierë.

Në Itali dhe Spanjë, dy vendet e BE-së më të prekura deri më tani nga epidemia, më shumë se 5000 pjesëtarë e staf mjekësor janë infektuar, sipas shifrave zyrtare të lëshuara të martën.

Kjo vendosi numrin e rasteve në mesin e punonjësve mjekësorë në gati 9% të totalit të rasteve të regjistruara në Itali, dhe më shumë se 13% në Spanjë, megjithëse mjekët kanë më shumë të ngjarë të testohen sesa popullata e përgjithshme.

Dokumenti i Komisionit thoshte që shumica e shteteve të BE kanë rezerva të kufizuara dhe kapacitete të kufizuara për të rritur prodhimin e mjeteve mjekësore, duke i ekspozuar ato në mungesë të përkeqësimit nëse pajisjet thelbësore nuk importohen me shpejtësi.

Të martën Komisioni tha se ishte afër sigurimit të marrëveshjeve me furnitorët e maskave të fytyrës, syze, pantallona të gjera dhe pajisje të tjera, gati një muaj pasi filloi një proces të përbashkët të prokurimit në emër të 25 nga 27 shtetet e BE për të marrë veshje mbrojtëse.

Ofertat ishin duke u vlerësuar dhe pajisjet duhet të jenë në dispozicion dy javë pasi qeveritë e BE nënshkruajnë kontrata me ofertuesit, tha komisioni në një deklaratë.

Ekzekutivi i BE filloi procedurat e prokurimit javën e kaluar për ventilatorët dhe kompletet e provës dhe dokumenti tha se pret oferta deri në fund të marsit. Është gjithashtu inkurajuese për printerat 3D dhe shndërrimin e linjave të prodhimit të fabrikave në vend.

Pengesat

Situata përkeqësohet më shumë nga kufizimet e vendosura nga disa shtete të BE-së për eksportimin e mjeteve mjekësore në shtetet e tjera të BE-së.

Në përpjekje për të përmirësuar përhapjen e virusit, kufijtë janë mbyllur ose i nënshtrohen kontrolleve të gjata në shumë kufij të brendshëm, ku dikur mallrat që kalonin kalonin lirshëm para krizës.

Kjo po shkakton vonesa në sigurimin e mallrave, përfshirë mjetet mjekësore dhe ilaçet.

“Kohët e pritjes të regjistruara kohët e fundit në disa kufij të brendshëm të BE-së kaluan përtej 24 orëve, madje edhe për furnizime mjekësore,” tha dokumenti i BE-së, duke përmendur pengesa të gjata të trafikut kryesisht në kufijtë midis vendeve të Evropës Lindore.

Një plan i BE për të shpejtuar kalimin kufitar për sendet thelbësore përmes korsive të shpejta nuk është ende duke funksionuar siç duhet. “Deri më tani, vetëm tre shtete anëtare kanë vendosur korsi jeshile në përpjekje për të lehtësuar këtë bllokim,” tha dokumenti i komisionit.

Kufizimet e tregtisë pengojnë gjithashtu furnizimet për pajisje mjekësore. Franca dhe Gjermania kanë hequr kufizimet e tyre të tregtisë, por komisioni ende po vlerëson ndikimin pasi vonesat e dorëzimit u raportuan në Spanjë dhe Greqi, thanë zyrtarët.

Brukseli është gjithashtu në bisedime me Poloninë, Republikën Çeke, Bullgarinë dhe Rumaninë në lidhje me kufizimet e tyre tregtare.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.