Shtetet e Bashkuara po ‘shikojnë’ për të ndaluar TikTok dhe aplikacione të tjera kineze të mediave sociale

0

Shtetet e Bashkuara po “shikojnë” për të ndaluar aplikacionet e mediave sociale kineze, përfshirë Tik Tok , tha të hënën Sekretari i Shtetit Mike Pompeo.

Pompeo sugjeroi lëvizjen e mundshme gjatë një interviste me Fox News , duke shtuar se “ne po e marrim këtë shumë seriozisht.”Pompeo u pyet nga Ingraham nëse Shtetet e Bashkuara duhet të konsiderojnë ndalimin e aplikacioneve kineze të mediave sociale, e “veçanërisht Tik Tok”. “Në lidhje me aplikacionet kineze në celularët e njerëzve, mund t’ju siguroj se Shtetet e Bashkuara do ta shikojmë këtë të drejtë” tha ai. “Unë nuk dua të dal para Presidentit, Donald Trump, por është diçka që ne po shqyrtojmë.”

Diplomati i lartë i Uashingtonit shtoi se njerëzit duhet të shkarkojnë aplikacionin vetëm “nëse doni informacionin tuaj privat në duart e Partisë Komuniste Kineze”.

“TikTok udhëhiqet nga një Drejtor i Përgjithshëm Amerikan, me qindra të punësuar dhe udhëheqës kryesorë për sigurinë, produktin dhe politikën publike këtu në SH.B.A.”, tha një zëdhënës i TikTok në një deklaratë pas komenteve të Pompeo. “Ne nuk kemi përparësi më të lartë sesa promovimi i një përvoje të sigurt të aplikacioneve për përdoruesit tanë. Ne kurrë nuk kemi siguruar të dhënat e përdoruesve për qeverinë kineze dhe as nuk do ta bënim këtë nëse na kërkohet.”

Vërejtjet e Pompeos vijnë gjatë një kohe tensionesh të ngritura midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës , të cilat janë përhapur në disa arena përfshirë sigurinë kombëtare, tregtinë dhe teknologjinë. Tik Tok, i cili është pronë me bazë në Pekin, ByteDance, është kritikuar në mënyrë të përsëritur nga politikanë amerikanë të cilët akuzuan programin me video të shkurtër si një kërcënim për sigurinë kombëtare për shkak të lidhjeve të saj me Kinën. Ata pretendojnë se kompania mund të detyrohet të “mbështesë dhe bashkëpunojë me punën e inteligjencës të kontrolluar nga Partia Komuniste Kineze”.

Tik Tok ka thënë më parë se operon veçmas nga ByteDance. Ajo thotë se qendrat e saj të të dhënave janë vendosur plotësisht jashtë Kinës, dhe se asnjë prej këtyre të dhënave nuk i nënshtrohet ligjit kinez. Të dhënat e përdoruesve të SH.B.A.-së ruhen në Shtetet e Bashkuara, me një kopje rezervë në Singapor, sipas TikTok. 

Një zëdhënës për kompaninë i tha CNN Business në maj se mendon se shqetësimet e sigurisë kombëtare janë “të pabazuara”.Aplikacioni ka shpërthyer në popullaritet në Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera perëndimore, duke u bërë platforma e parë kineze e mediave sociale që fitoi tërheqje të konsiderueshme me përdoruesit jashtë vendlindjes së saj. 

U shkarkua 315 milion herë në tre muajt e parë të këtij viti, më shumë shkarkime tremujore se çdo aplikacion tjetër në histori, sipas kompanisë së analitikës Sensor Tower. Kompania gjithashtu ka pasur ndalesa dhe në vende të tjera. Javën e kaluar, qeveria indiane tha se do të ndalojë TikTok dhe aplikacione të tjera të njohura kineze, sepse ato paraqesin një “kërcënim për sovranitetin dhe integritetin”. Tensionet midis Indisë dhe Kinës janë përshkallëzuar pas një përplasjeje përgjatë kufirit të Himalajas.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.