Shtetet e Bashkuara kërcënojnë me një tërheqje të përhershme nga OBSH

0

Presidenti republikan Donald Trump kërcënoi të hënën në mbrëmje se ai do t’i japë fund fondeve amerikane për Organizatën Botërore të Shëndetit (OBSH) dhe të rishqyrtojë nëse vendi i tij do të mbetet anëtar. brenda tridhjetë ditësh, përveç nëse ka ndryshime gjithëpërfshirëse në këtë shërbim të KB.

“Nëse OBSH nuk angazhohet për përmirësime të mëdha thelbësore brenda 30 ditëve të ardhshme, unë do të pezulloj përkohësisht fondet e SHBA në OBSH dhe do të rishqyrtojë dhe në se ne do të mbetemi një anëtar i organizatës,” tha në një deklaratë drejtuesi i Shtëpisë së Bardhë. Gjithashtu e ndau atë në Twitter një letër me katër faqe drejtuar kreut të OBSH-së. Në tekst, presidenti amerikan rendit ato që ai konsideron si gabime të OBSH-së në administrimin e pandemisë, veçanërisht që ai injoroi raportet e para për shfaqjen e SARS-CoV-2 dhe se ai mban një marrëdhënie shumë të ngushtë dhe një qëndrim shumë të butë ndaj Kinës.

“Është e qartë se gabimet e përsëritura nga ana juaj dhe nga ana e trupës tuaj në reagimin ndaj pandemisë i kanë kushtuar shtrenjtë botës. E vetmja mënyrë përpara për Organizatën Botërore të Shëndetit është të tregojë se ruan pavarësinë e saj nga Kina ”, tha Trump në letër. 

Më parë, Trump akuzoi Organizatën Botërore të Shëndetit (OBSH) si një “kukull të Kinës”, duke përsëritur kritikat e tij për trajtimin e organizatës ndaj koronavirusit.

“Nuk jam i kënaqur me Organizatën Botërore të Shëndetit”, tha Trump. “Ashtë një kukull e Kinës”. I pyetur për të ardhmen e kontributit amerikan në këtë Organizatë, pezullimin e të cilit ai njoftoi në mes të prillit, presidenti republikan mbeti i paqartë.

Shtetet e Bashkuara, vendi që siguron pjesën më të madhe të fondeve të Fondit Shëndetësor të KB, pezulloi dhënien e tij në mes të prillit, duke akuzuar OBSH që ishte shumë afër qeverisë në Pekin dhe ishte duke bërë gabime të mëdha në administrimin ndaj pandemisë globale.

“Ne do të marrim një vendim së shpejti,” tha ai, duke përmendur se ai po mendonte të shkurtonte kontributin e SHBA në 40 milion dollarë, por disa menduan akoma se ishte shumë.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.