Shpërthimi i dhunës dhe përplasja me policinë në Stuttgart

0

Shoqëria gjermane është tronditur nga shpërthimi i dhunës në Shtutgart të shtunën e kaluar, kur qindra të rinj u përleshën me policinë dhe dyqanet u plaçkitën, pas një kontrolli rutinë mbi një të mitur të dyshuar për trafik droge. Edhe pse dhuna e së shtunës nuk u shoqërua me kërkesa politike, policia ishte shënjestra kryesore e të rinjve.

Në vazhdën e dhunës në një nga qytetet më të sigurta të mbarë vendit, zyrtarët gjermanë kanë qenë të shpejtë për të vënë në dukje dallimet midis dallimeve taktike ndërhyrëse midis policisë gjermane dhe asaj amerikane. Sidoqoftë, organizatat e emigrantëve në vend tregojnë se anëtarët e minoriteteve shpesh herë bëhen viktima të kontrolleve selektive nga policia për shkak të ngjyrës së lëkurës së tyre.

Në artikullin e saj kryesor, gazeta Frankfurter Rundschau raportoi se tensioni i së shtunës “i ka rrënjët në të kaluarën e largët, në një kohë kur ‘punëtorët e ftuar’ ishin duke ardhur në Gjermani si punëtorë në fabrika.” Edhe termi “punëtor i ftuar” nënkuptonte që këta njerëz kurrë nuk u bashkuan me shoqërinë gjermane.

Shtatë të arrestuarit në lidhje me incidentet janë të moshës 16 deri 33 vjeç dhe vijnë në Gjermani nga Kroacia, Iraku, Portugalia dhe Letonia, ndërsa përballen me ndjekjen penale për prishjen e paqes, dëmin trupor kundër policisë dhe të vjedhjeve. Ndërsa shumë qytete amerikane kanë njoftuar qëllimin e tyre për të rishikuar rregullat e ndërhyrjes së policisë, madje edhe duke diskutuar për ndërprerjen e fondeve për shërbimet e policisë, zyrtarët gjermanë nuk e konsiderojnë ngjarjet e javës së kaluar në Stuttgart që të kërkojnë një rregullim rrënjësor.

“Taktikat tona nuk janë si ato të policisë amerikane. Ne nuk gjunjëzohemi në qafën e qytetarëve. Policia meriton respektin dhe mbështetjen tonë, “tha Winfried Kretzman, Kryeministri i Baden-Wrtrttemberg. Nga ana e saj, kancelarja e vendit, Angela Merkel, dënoi protestat e dhunshme të së shtunës, duke i quajtur ato “incidente të izoluara” dhe autoritetet lokale të qytetit po shqyrtonin ndalimin e konsumimit të alkoolit në vendet publike në përpjekje për të parandaluar incidentet e reja gjetë fundjavës.

Në të njëjtën kohë, nënkryetari i komunës së Stuttgartit për sigurinë publike, Martin Seirer, tha që zyrtarët komunalë kishin kontaktuar tashmë me punonjësit socialë dhe përfaqësuesit e komunitetit të imigracionit për të ulur tensionet. Sidoqoftë, Ministri i Brendshëm Horst Seehofer dërgoi një mesazh tjetër, duke vizituar qytetin për të inspektuar dëmin dhe duke u zotuar se fajtorët do të silleshin para drejtësisë. “Ndëshkimi është gjithmonë mënyra më e mirë për të parandaluar incidente të tilla në të ardhmen”, tha ministri konservator dhe ish-drejtuesi i Socialistëve të krishterë bavarezë.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.