Shpërthen avioni sanitar në Filipine…

0

Një aeroplan mjekësor evakuimi shpërtheu gjatë ngritjes në kryeqytetin e Filipine të dielën, duke vrarë të tetë pasagjerë dhe ekuipazhin, përfshirë një Amerikan dhe një Kanadez, thanë zyrtarët.

Avioni, në pronësi të një shërbimi charter të regjistruar në Filipine Lionair, ishte nisur për në Haneda, Japoni, por kishte shpërthyer në flakë në fund të pistës rreth orës 20:00 (1200 GMT), tha aeroporti kryesor i Manila.

Transportuesi indonezian Lion Air lëshoi ​​një deklaratë duke sqaruar se nuk ka lidhje me Lionair me bazë Manila.

Pamjet video treguan një tym të madh tymi që po ngrihej në qiellin e natës ndërsa ekuipazhet e zjarrfikës përpiqeshin për të fikur zjarret me shkumë.

Aeroplani binjak i West Wind 24 ishte duke transportuar tre anëtarë personel mjekësor, tre pjestarë ekuipazh fluturimi, një pacient dhe një mik të pacientit, tha në Twitter Twitter Richard Gordon, një senator dhe kryetar i Kryqit të Kuq të Filipineve.

“Fatkeqësisht, asnjë pasagjer nuk i shpëtoi aksidentit,” tha Autoriteti Ndërkombëtar i Aeroportit Manila (MIAA) në një deklaratë.

Një hetim nga Autoriteti i Aeronautikës Civile të Filipineve është duke u zhvilluar, tha MIAA.

Pista është mbyllur përkohësisht, duke devijuar një fluturim të Korean Air në aeroportin Clark në Filipinet veriore, tha menaxheri i përgjithshëm i MIAA-s, Eddie Monreal.

Qëllimi është të rihapet pista rreth dy orë pas mesnatës, tha ai në një konferencë shtypi.

Monreali konfirmoi se një shtetas amerikan dhe një qytetar kanadez ishin midis përsonave të vrarë, por nuk mund të jepnin detaje të mëtejshme. Gjashtë të tjerët ishin të gjithë Filipinas, tha ai.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.