Shkupi interesohet për pjesëmarrjen në terminalin e gazit në Alexandroupoli

0

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev të martën shprehu interesin e vendit të tij për të marrë pjesë në ndërtimin e një terminali të gazit natyror të lëngshëm në qytetin verior grek të Aleksandropulit, raportoi MIA.

Sipas agjencisë shtetërore të lajmeve të Maqedonisë së Veriut, Zaev u takua me CEO të Grupit Copelouzos, aksioneri themelues i konsorciumit Gastrade që ka ndërmarrë ndërtimin e një stacioni lundrues për gazifikimin dhe ruajtjen e përkohshme të gazit natyror të lëngshëm deri në 2023.

Zaev u takua me Christos Copelouzos gjatë një vizite në Athinë që u ndoq gjithashtu nga delegacione nga qeveria e Maqedonisë së Veriut dhe firma greke.

Terminali LNG do të ketë një kapacitet prej 170,000 metra kub dhe aftësinë për të furnizuar mbi 5.5 miliardë metra kub gaz natyror.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.