Shkrirja e akullit të Grenlandës ngriti nivelin e detit me 2.2 mm në dy muaj

0

Vera e vitit të kaluar ishte aq e ngrohtë sa që ndihmoi në shkaktimin e humbjes së 600bn ton akull nga Grenlanda – e mjaftueshme për të ngritur nivelin global të detit me 2.2 mm në vetëm dy muaj, zbuloi një studim i ri.

Analiza e të dhënave satelitore ka zbuluar humbjen befasuese të akullit në vetëm në disa muaj temperatura jonormale të larta rreth polit verior. Viti i kaluar ishte më i nxehti dhe rekord për Arktikun, me shtrirjen minimale vjetore të akullit të detit në rajon.

Për dallim nga tërheqja e akullit të detit, humbja e akullnajave me bazë tokën drejtpërdrejt bën që detet të ngrihen, duke rezikuar qytetet bregdetare në të gjithë botën. Shkencëtarët kanë llogaritur që copa e madhe e akullit të Greenlandës humbi mesatarisht 268bn ton akull midis 2002 dhe 2019 – më pak se gjysma e asaj që u shkri verën e kaluar. Në kontrast me të, qarku i Los Angeles, i cili ka më shumë se 10 milion banorë, konsumon 1bn ton ujë në vit.

“Ne e dinim se vera e kaluar kishte qenë veçanërisht e ngrohtë në Groenlandë, duke shkrirë çdo cep të masës së akullit, por numrat janë shumë të mëdhenj,” tha Isabella Velicogna, një profesore e shkencës së sistemit të Tokës në Universitetin e Kalifornisë Irvine dhe autori kryesor i studimit të ri , i cili merrej me matjet e marra nga misioni satelitor i Nasa, i Rimëkëmbjes së Gravitetit dhe Eksperimentit të Klimës (Grace) dhe pasardhësi i tij i azhurnuar, Grace Follow-On.

Akullnajat po shkrihen në të gjithë botën për shkak të ngrohjes globale të shkaktuar nga kriza klimatike e shkaktuar nga njerëzit. Akulli është reflektues i dritës së diellit në mënyrë që të përthithet nga sipërfaqet e errëta nën, duke shkaktuar një përshpejtim të mëtejshëm të shkrirjes.

Akulli po humbet nga Grenlanda shtatë herë më shpejt sesa ishte në vitet 1990, shkencëtarët zbuluan vitin e kaluar , duke nxitur vlerësimet e mëparshme të rritjes globale të nivelit të detit dhe duke vendosur 400 milion njerëz në rrezik të përmbytjes çdo vit deri në fund të shekullit.

Hulumtimet më të fundit kanë zbuluar se Antarktida, pllaka më e madhe e akullit në Tokë, gjithashtu po humbet masën me një ritëm galopant, megjithëse punimet më të fundit të Universitetit të Kalifornisë dhe Nasa zbulojnë një pamje të cunguar.

Hulumtimi ka ilustruar më tej rreziqet ekzistenciale të paraqitura nga ngrohja globale edhe pse vëmendja e botës është nga kriza e koronavirusit. Bisedimet thelbësore për klimën janë vendosur të mbahen më këtë vit në Glasgow, megjithëse vala e anulimeve të shkaktuara nga virusi ka kërcënuar të minojë këtë përpjekje diplomatike.

“Zhvillimi teknik i përfshirë në matjen e masave të akullit duke përdorur satelitët në hapësirë ​​është thjesht e mahnitshme,” tha Richard Alley, një glaciolog në Universitetin Penn State i cili nuk ishte i përfshirë në studim.

“Është e lehtë për ne të shpërqendrohemi nga luhatjet, kështu që grupet e të dhënave shumë të besueshme nga Grace dhe sensorë të tjerë janë të rëndësishme në sqarimin e asaj që po ndodh me të vërtetë, duke na treguar si sinjalin ashtu edhe matjet që na ndihmojnë të kuptojmë proceset. “

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.