Shkëmbim kërcënimesh midis Haftar dhe Erdogan

0

Tensionet në Libi po përshkallëzohen në mënyrë të rrezikshme, me ngjarjet në terren që çojnë në përmbysjen e Khalifa Haftar dhe ngritjen e qeverisë së njohur ndërkombëtarisht të Fagez al-Saraj, e cila ka mbështetës kryesor Turqinë.

Bloomberg vëren se Khalifa Haftar ngriti mundësinë e një përshkallëzimi të ri të rrezikshëm në luftën libiane duke kërcënuar të shënjestrojë forcat turke që mbështesin qeverinë e njohur ndërkombëtarisht, duke bërë që Ankaraja të paralajmërojë se ai do të hakmerret.

Kërcënimet për Turqinë

Shefi i forcave ajrore të Haftarit, Sakr al-Yaroussi, është zotuar të fillojë “fushatën më të madhe ajrore në historinë e Libisë” , të gjitha pozicionet turke do të bëhen “shënjestra të ligjshme për forcën tonë ajrore”.

Kjo deklaratë u konfirmua më vonë për Bloomberg. Kreu i sigurisë në administratën e Tripolit tha që zyrtarët kishin marrë informacione se disa aeroplanë të epokës sovjetike kishin mbërritur në Kullën Lindore të Haftar nga një bazë ruse në Siri.

Haftar u trondit nga humbjet e javës së kaluar në Tripoli, të cilat në mënyrë efektive parandaluan ofensivën e tij të gjatë për të kapur kryeqytetin.

Ushtria Kombëtare Libiane (LNA), e mbështetur nga Egjipti, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe mercenarët rusë u tërhoqën nga një bazë ajrore kryesore të hënën dhe u tërhoqën dhe nga disa bastione të mbetura në perëndim të vendit.

Shqetësimet për mundësinë e një konfrontimi të plotë

Shqetësimet ndërkombëtare janë rritur ndërsa konflikti i Libisë po tërheq fuqitë rajonale në një luftë për pushtet. Me përpjekje për paqe e për të shëruar vendin nga copëzimet dhe duke mbyllur 90% të prodhimit të naftës në vend i cili është ndër prodhuesit kryesorë në OPEC.

Mundësia e një konfrontimi ushtarak në shkallë të plotë me Turqinë ka dhënë alarmin.

Ibrahim Kalin, një zëdhënës i Presidentit Rexhep Tajip Erdogan, paralajmëroi se Turqia do t’i përgjigjet çdo sulmi “në mënyrën më të ashpër të mundshme”.

Një zyrtar i lartë turk tha që ushtria e vendit të tij ishte e përgatitur mirë për të mbrojtur vendet dhe zonat nën mbrojtjen e saj duke përdorur avionë dhe anije luftarake të vendosura afër Tripolit.

Turqia gjithashtu ka dërguar në Libi sisteme mbrojtëse raketash tokë-ajër të cilët i kanë bllokuar avionët e Emirateve të Bashkuara Arabe, sipas Bloomberg, duke cituar zyrtarët libianë.

Roli i fuqive të huaja

Një fushatë ajrore nga forcat e Haftarit duhet së pari të neutralizojë mbrojtjen ajrore në Libi.

Forcat e Haftarit kishin futur në periferitë e kryeqytetit dhe u dukën gati për të hyrë në Tripoli përpara se Turqia të rrisë ndërhyrjen e saj në fillim të këtij viti, përfshirë vendosjen e mijëra milicive siriane.

Përkrahësit e huaj të Haftarit nuk do të pranojnë humbjen, tha një zyrtar i lartë arab me njohuri të drejtpërdrejtë të fushatës. Në fillim të kësaj jave, i dërguari në Libi Stephanie Williams paralajmëroi një përshkallëzim të mundshëm të luftës mbi kontrollin e vendit, i cili ka parë një seri përplasjesh që nga kryengritja e 2011 që përmbysi Gadafin.

Fathi Bashagha, kreu i sigurisë në Tripoli, tha se të paktën gjashtë MiG 29s dhe dy Sukhoi 24s kishin fluturuar në lindje të një baze ajrore Hmeimim të kontrolluar nga Rusia në Siri, të shoqëruar nga dy avionë rusë SU-35. Nuk ishte e qartë nëse këto ishin avionë të rinovuar që i përkisnin Forcës Ajrore Haftar ose shtesa në flotën e tij.

“Rusët duhet të tregojnë në se ata janë të gatshëm të hyjnë në konfrontim të drejtpërdrejtë me turqit në Libi,” tha Wolfram Lacher, një ekspert libian në qendrën gjermane kërkimore SWP. Kjo nuk do të thotë domosdoshmërisht një rritje të konfliktit, tha ai.

Turqia dhe Rusia i shtynë të dy palët ndërluftuese në Libi për të nënshkruar një armëpushim në janar, por ndërsa nënshkroi qeveria e Tripolit, Haftar u tërhoq nga takimi në Moskë. Pas humbjeve të kësaj jave, forcat e tij nxitën për një ndërprerje të luftimeve dhe thanë që ata do të tërhiqeshin nga linjat në Tripoli, një ofertë e refuzuar nga qeveria tani e trimëruar, sipas Bloomberg.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.