Shembulli i Suedisë, reagim apo gabim katastrofal ndaj koronavirusit ?

0

A dinë suedezët diçka për të cilën të gjithë tje nuk kanë dijeni? Çarë po bëjmë keq? ” A është kjo e duhur për të trajtuar koronaviruesin” ngre pyetjen e çuditur Guardian.

Me pothuajse të gjithë Evropën e karantinuar si një masë parandaluese për përhapjen e koronavirusit, në Malmö të Suedisë, turmat ulen në sheshe dhe shijojnë pijet e tyre sikur të mos ketë pandemi.

“Ne kemi besim te qeveria e Suedisë”, tha 22-vjeçari Elias Bilman për gazetën britanike. “Askush nuk na tha të rrimë në shtëpi”, shton shoku i tij Fredrik Gluckman.

“Ne nuk jemi në karantinë. Nga ana tjetër, nëse qeveria jonë e kërkon atë, ne do të qëndrojmë në shtëpi, siç bëri në Britaninë e Madhe “, thotë një student në departamentin e Historisë në Universitetin Lund.

“Por jo,” shton Billman, “nëse Boris Johnson thotë kështu.”

Hapur shkolla, bare dhe restorante…

Në Suedi, shkollat ​​janë të hapura, bare, restorante, vendpushime skish, palestra, parukierë, të gjitha funksionojnë sikur të mos kishte koronaviruse, disa javë pasi Danimarka dhe Norvegjia u mbyllën.

Epidemiologu Anders Tegnel argumenton se është kundërproduktive të imponohen masa të rrepta kufizuese në një fazë të hershme të një shpërthimi të një virusi. “Për sa kohë që zhvillimi i koronavirusit mbetet në këtë nivel në Suedi, unë nuk shoh asnjë arsye që qeveria të marrë masa emergjente.”

Ndërsa Anders Tegnell i thotë Guardian, disa “besojnë se qeveria zgjodhi një sërë variablash që dhanë një parashikim mjaft pesimist dhe që ju mund të zgjidhni po aq lehtësisht edhe variabla të tjerë që japin një rezultat të ndryshëm. Mund të jetë e drejtë, por gjithashtu mund të jetë jashtëzakonisht e gabuar. Në Suedi, ne jemi të befasuar kur shohim një ndikim të tillë “.

Kritika ndaj trajtimit të Suedisë

Sidoqoftë, ka disa që e vënë në dyshim modelin e lirshëm suedez.

Më shumë se 2,000 studiues të universitetit kanë publikuar një letër ku kritikojnë dhe sfidojnë qëndrimin e Shërbimit të Shëndetit Publik të vendit, ndërsa postat elektronike nga epidemiologët kryesorë në vend kanë dalë në televizion duke kritikuar qeverinë dhe duke e akuzuar atë për rrezikun.

“Sa jetë janë të gatshëm të sakrifikojnë në mënyrë që të mos imponojnë bllokime dhe të rrezikojnë ndikim më të madh në ekonomi?” pyet Joacim Rocklöv, profesor i epidemiologjisë në Universitetin Umeå.

Ata do të gjykohen nga rezultati

Ndërsa Anders Tengel e kupton se do të akuzohet nëse Suedia përfundon në një situatë të ngjashme me Italinë, ai nuk pranon të panik. “Nuk jam aq i sigurt se çfarë po bëjmë por po e kufizojmë shumë përhapjen. Por ne do të shohim”.

Në çdo rast, e ardhmja do të tregojë … kush ka të drejtë.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.