SHBA po provon ilaçin kundër maleries për të luftuar koronavirusin…

0

Shtetet e Bashkuara kanë aprovuar përdorimin e hidroksilkolorinës kundër koronavirusit, një trajtim që përdoret zakonisht për malarien, e cila “tregoi rezultate paraprake shumë, shumë inkurajuese”, njoftoi sot Presidenti Donald Trump.

“Ne do të jemi në gjendje ta kemi në dispozicion këtë ilaç pothuajse menjëherë,” tha ai gjatë një konference për shtyp në Shtëpinë e Bardhë, duke vlerësuar se ky trajtim mund të “ndryshojë të dhënat” në trajtimin e pandemisë.

Trump sot u bëri thirrje rregullatorëve të ilaçeve që të përshpejtojnë qarkullimin e trajtimeve të mundshme për koronavirus për shkak të përhapjes së shpejtë të tij, duke argumentuar se do të ishte një përparim i madh në trajtimin e tij ndërsa hetimet për zhvillimin e vaksinave janë ende në fazën eksperimentale.

Në konferencën e tij për shtyp, Trump iu referua përpjekjeve të Gilead Sciences Inc për të zhvilluar ilaçin antiviral Remdesivir dhe përgatitjen e malaries hidroksiklorure, duke theksuar se ai i kishte rekomanduar FDA-së federale të aprovojë ilaçin.

“Ne duhet të kalojmë çdo pengesë. Kjo mund të ndryshojë lojën, apo jo ”, u tha Trump gazetarëve.

Komisioneri i FDA, Stephen Hahn tha që shërbimi i tij po punon shpejt për të shqyrtuar të gjitha mundësitë: “në një afat të shkurtër, ne po kërkojmë ilaçe të aprovuara tashmë për indikacione të tjera” dhe simptoma, theksoi Hahn.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.