SHBA planifikoni t’i shesni raketa me rreze të gjatë veprimi Tajvanit

0

Administrata Trump po promovon shitjen e shtatë paketave të mëdha të armëve në Tajvan, përfshirë raketa me rreze të gjatë, duke lejuar forcën ajrore tajvaneze të godasë edhe objektiva të largëta në Kinë në rast përplasjeje, thonë zyrtarët në Uashington.

Nëse miratohet nga Kongresi, dërgesa e armëve me miliarda dollarë do të jetë një nga dërgesat më të mëdha të armëve në Tajvan në vitet e fundit.  Qeveria amerikane synon të informojë deputetët jozyrtarisht mbi çështjen në javët e ardhshme.

Kina, e cila e konsideron Tajvanin territorin e saj, ka rritur aktivitetin e saj ushtarak pranë ishullit pas rizgjedhjes së Presidentit Tajvanez Tsai Ying-wen, i cili mundi kandidatin miqësor ndaj Pekinit në janar.

Shitjet e propozuara të armëve në Tajvan vijnë ndërsa Donald Trump dhe këshilltarët e tij zgjedhorë përpiqen ta portretizojnë atë si të ashpër ndaj Kinës në prag të zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.