SHBA kundërshton pretendimet e Kinës në Detin e Kinës së Jugut, duke shtuar tensionet

0

Kina nuk ka ofruar asnjë bazë ligjore koherente për ambiciet e saj në Detin e Kinës së Jugut dhe prej vitesh po përdor kërcënime kundër shteteve të tjera bregdetare të Azisë Juglindore, tha në një deklaratë Sekretari i Shtetit amerikan Mike Pompeo.

“Ne po e bëjmë të qartë se pretendimet e Pekinit për burime në det të hapur në pjesën më të madhe të Detit të Kinës së Jugut janë plotësisht të paligjshme, siç është fushata e tij e ngacmimit për t’i kontrolluar ata,” tha Pompeo, një kundërshtar i ashpër i Kinës brenda administratës Trump.

Shtetet e Bashkuara kanë kundërshtuar për një kohë të gjatë pretendimet e zgjerimit territorial të Kinës në Detin e Kinës së Jugut, duke dërguar anije luftarake rregullisht përmes rrugës ujore strategjike për të demonstruar lirinë e lundrimit atje. Komentet e së hënës reflektojnë një ton më të ashpër.

“Bota nuk do ta lejojë Pekinin të trajtojë Detin e Kinës së Jugut si perandorinë e saj detare,” tha Pompeo.

Ambasada kineze në Uashington tha se akuza është “plotësisht e pajustifikuar”.

“Nën pretekstin e ruajtjes së stabilitetit, (SH.B.A.) po tregon muskujt, nxit tensionin dhe nxit konfrontimin në rajon,” tha ambasada.

Analistët thanë se do të ishte e rëndësishme për të parë nëse vendet e tjera e pranojnë qëndrimin e SHBA dhe çfarë, Uashingtoni mund të bëjë për të forcuar pozicionin e saj dhe për të parandaluar Pekinin të krijojë “fakte mbi ujë” për të mbështetur pretendimet e tij.

“SHBA po përpiqet të drejtojë një pykë midis Kinës dhe fqinjëve të saj të Azisë Juglindore,” tha Zhu Feng, drejtori ekzekutiv i Qendrës së Kinës për Studime bashkëpunuese të Detit të Kinës së Jugut në Universitetin Nanjing.

Deklarata e SHBA mbështet një aktvendim katër vjet më parë në bazë të Konventës së KB për Ligjin e Detit që zhvlerësoi shumicën e kërkesave të Kinës për të drejtat detare në Detin e Kinës së Jugut.

Zëdhënësi i Presidencës së Filipineve Harry Roque tha se pretendimet në rajon duhet të zgjidhen sipas Konventës.

“Pozicioni ynë këtu është që ne do të ndjekim interesin tonë kombëtar dhe zgjidhja e Detit të Kinës së Jugut do të duhet të jetë në përputhje me ligjin,” tha ai.

Ministria e Jashtme e Tajvanit përshëndeti deklaratën e SHBA dhe bëri thirrje për përfshirjen e Tajvanit në një mekanizëm multilateral të mosmarrëveshjeve. “Vendi ynë kundërshton çdo përpjekje të një shteti pretendues për të përdorur frikësimin, shtrëngimin ose forcën për të zgjidhur mosmarrëveshjet në Detin e Kinës së Jugut,” u tha zëdhënësi Joanne Ou gazetarëve.

Marrëdhëniet midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës janë gjithnjë e më të tensionuara gjatë gjashtë muajve të fundit gjatë trajtimit të pandemisë së koronavirusit nga Pekini, kontrollit të saj të shtuar ndaj Hong Kongut dhe goditjes së saj ndaj komunitetit mysliman Ujgur të Kinës.

“Pas leximit të kësaj deklarate, unë jam më pak optimist se Kina dhe SH.B.A. janë në gjendje të parandalojnë aksidentet në Detin e Kinës së Jugut që të përshkallëzohen në konflikt të armatosur,” tha Wu Shicun, kreu i Institutit të Kinës për Studime të Detit të Kinës së Jugut.

Kina pretendon 90% të detit të Kinës së Jugut potencialisht të pasur me energji, por Brunei, Malajzia, Filipinet, Tajvani dhe Vietnami gjithashtu pretendojnë për pjesë të tij, përmes të cilave rreth 3 trilion dollarë tregti kalojnë çdo vit. Pekini ka ndërtuar baza në majë të atoleve në rajon, por thotë se qëllimet e tij janë paqësore.

Pekini përshkruan në mënyrë rutinore fushën e pretendimeve të saj duke iu referuar të ashtuquajturës linja nëntë dash që përfshin rreth nëntë të dhjetat e Detit të Kinës Jugore, 3.5 milion kilometra katrorë në hartat kineze.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.