SHBA, Hezbollah ruan nitratin e amonit në vendet evropiane

0

Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar Hezbollahun për grumbullimin e armëve dhe nitratit të amonit në vendet e fshehta në Evropë vitet e fundit për përdorim në prodhimin e eksplozivëve që pretendon se po përgatiten për sulmet e ardhshme të drejtuara nga Irani.

Deklarata u bë nga koordinatori i antiterrorizmit i Departamentit të Shtetit, Nathan Sails, i cili u bëri thirrje vendeve evropiane të marrin një qëndrim më të ashpër ndaj lëvizjes politike shiite të mbështetur nga Teherani në Teheran, si dhe milicisë së saj.

Pretendimi se Hezbollah po transporton dhe ruan nitrat amoni në Evropë erdhi gjashtë javë pasi një depo që përmbante një sasi të madhe të nitratit të amonit shpërtheu në portin e Beirutit, duke përfshirë objekte në kryeqytetin libanez.

Një hetim është duke u zhvilluar në lidhje me shpërthimin, si dhe mënyrën se si kimikati ishte ruajtur për vite në portin e qytetit. Hezbollah thuhet se ka ndikim të rëndësishëm në administratën e portit.

“Unë mund të them se magazinime të tilla, për armët e Hezbollahut, janë transportuar përmes Belgjikës në Francë, Greqi, Itali, Spanjë dhe Zvicër. “Unë gjithashtu mund të them se magazinime të konsiderueshme të nitratit të amonit janë gjetur dhe shkatërruar në Francë, Greqi dhe Itali,” tha Sales në një paraqitje me video të Komitetit Amerikan-Hebre, një ekip mbrojtje me bazë në SH.B.A.

“Ne kemi arsye të besojmë se ky aktivitet është ende duke u zhvilluar. “Nga 2018, kishte dyshime për vende të fshehjes me nitrat amoni brenda Evropës, ndoshta në Greqi, Itali dhe Spanjë.”

“Pse Hezbollah ruan nitratin e amonit në tokën evropiane? Përgjigja është e qartë. “Në mënyrë që të jetë në gjendje të kryejë sulme terroriste në shkallë të gjerë sa herë që udhëheqësit e tij në Teheran ta konsiderojnë të nevojshme.”  

Bashkimi Evropian ka caktuar krahun ushtarak të Hezbollahut si një organizatë terroriste, por jo atë politike, për shkak të mungesës së unanimitetit për këtë çështje. Mbretëria e Bashkuar dhe Gjermania e kanë etiketuar të gjithë organizatën si një organizatë terroriste në fillim të vitit 2020, me Shtetet e Bashkuara është duke u kërkuar që pjesa tjetër e Evropës të ndjekë shembullin.

“Hezbollah përfaqëson një kërcënim të qartë dhe real për Shtetet e Bashkuara dhe Evropën sot,” tha Sales.

“Përfundimi është se qasja e BE-së që nga viti 2013 thjesht nuk ka funksionuar. Identifikimi i kufizuar i krahut ushtarak të Hezbollahut (si një organizatë terroriste) nuk e ka penguar lëvizjen dhe përgatitjen e sulmeve terroriste në kontinent. Hezbollah vazhdon ta shohë Evropën si një platformë jetike për veprimtaritë e saj operacionale, logjistike dhe financiare. “Dhe do të vazhdojë ta bëjë këtë derisa Evropa të ndërmarrë veprime vendimtare, ashtu si edhe Mbretëria e Bashkuar dhe Gjermania.”

Akuzat e SHBA vinë në mes të tensioneve të përshkallëzuara në mënyrë të vazhdueshme me Iranin që kur Donald Trump tërhoqi SHBA nga marrëveshja bërthamore e 2015 me Teheranin dhe vendosi një embargo të gjerë ekonomike dhe financiare.

Këtë fundjavë, Shtetet e Bashkuara janë vendosur të pretendojnë se sanksionet ndaj Iranit do të hyjnë në fuqi përsëri pas një pezullimi pesë-vjeçar pas nënshkrimit të marrëveshjes bërthamore, pavarësisht nga fakti se pothuajse të gjithë anëtarët e tjerë të Këshillit të Sigurimit të KB sfidojnë të drejtën e SHBA për të vendosur përsëri sanksione.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.